Nejstarší pravidelná armáda světa přijímá nové členy

Věrnost a oddanost dnes budou přísahat noví příslušníci vatikánské Švýcarské gardy. Tato elitní jednotka střeží bezpečnost i samotného papeže. Švýcarská garda je nejstarší pravidelnou armádou na světě a také tou nejmenší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán | Foto: 2.siba.fi

Slib bude skládat 34 nových vojáků. Přísaha nových členů gardy se tradičně už téměř pět set let koná 6. května. Toho dne si totiž Švýcarská garda připomíná smutný den ve své historii a také v historii Vatikánu. Tehdy roku 1527 totiž padlo 147 jejích příslušníků při obraně Vatikánu před vojsky císaře Karla V.

Jeho španělská armáda tehdy drancovala Řím a zničila mnoho cenných historických památek. Sám papež Klement VII. si zachránil život jen tím, že uprchl z Vatikánu do Andělského hradu tajnou chodbou nazývanou neoficiálně ‚Papadukt‘.

Se Švýcarskou konfederací už před půl tisíciletím uzavřel tehdejší papež Sixtus IV. dohodu o rekrutování mladých Švýcarů do papežské gardy.

Podle Vatikánské tradice dodnes platí, že to musí být svobodní a bezúhonní muži katolického vyznání mezi 19 a 30 lety, kteří měří nejméně 174 centimetrů.

Podle historika z Palackého univerzity v Olomouci Tomáše Parmy byli Švýcaři vždy považováni za velmi schopné vojáky.

"Navíc poměrně malé Švýcarsko bylo od 13. století trochu přelidněno, takže Švýcarská konfederace, aby ulevila hladovým krkům, měla sbor vojáků, který pronajímala různým panovníkům. Služby švýcarských vojáků využíval od patnáctého století i francouzský král, který měl svou vlastní Švýcarskou gardu," tvrdí historik.

Elitní vojáci s pavím peřím

Dnešní přísaha by měla být velkým ceremoniálem s hudbou za přítomnosti církevních hodnostářů, příbuzných vojáků a zástupců Švýcarské konfederace. Slavnostní obřad uvnitř Vatikánského paláce za nástupu celé jednoky gardistů spočívá v tom, že kaplan Švýcarské gardy přečte slib, ve kterém vojáci přísahají, že budou věrně sloužit papeži a bude-li to třeba, obětují i vlastní život při jeho obraně.

Švýcarská garda vznikla roku 1506. Její uniformy si udržují středověký ráz. Jsou žluto-modro-červené a vojáci jsou vyzbrojeni meči a halapartnami. Podle Tomáše Parmy dnes vojáci oblečou nejhonosnější variantu uniformy.

"Na dnešní den použijí nejslavnostnější verzi uniformy, kterou tvoří modro-oranžový prostřihovaný kostým, pravděpodobně s kyrysem, okrouhlým bílým límcem, přilbou zvanou 'Morion' a s pštrosími pery," říká Parma

Jaroslav Skalický, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme