'Nejste u nás vítáni.' Ruský nejvyšší soud zakázal Svědky Jehovovy

Náboženská organizace Svědci Jehovovi je v Rusku zakázaná. Potvrdil to ruský nejvyšší soud s tím, že jsou jehovisté extremistickou skupinou, která šíří nebezpečnou ideologii.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náboženství (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejvyšší soud Ruské federace potvrdil své rozhodnutí z 20. dubna letošního roku, že Svědci Jehovovi jsou organizací, která není v Rusku vítána. Už v dubnu přitom v rozhodnutí soudu zaznělo, že důvodem je jejich údajný extremismus. 

Pozastavení činnosti jehovistů platí, potvrdil ruský nejvyšší soud

Číst článek

Úřady pak nařídily uzavřít všech 395 poboček jehovistů v zemi. O zákaz přitom požádalo ministerstvo spravedlnosti. Vedení jehovistů se po zamítavém verdiktu nejvyššího soudu hodlá obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle průzkumu nezávislého sociologického centra Jurije Levady zákaz jehovistů podporuje 80 procent Rusů, k jejich organizaci se hlásí asi 175 tisíc lidí. 

Problematicka krevních transfuzí

Svou činnost v Rusku oficiálně začali v roce 1991. Podle agentury Interfax byli jehovisté už dříve pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku. V řadě měst a regionů už byla náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Činnost jehovistů na území celého Ruska ministerstvo spravedlnosti pozastavilo už na konci března. Upozorňovalo na údajný velký počet právních deliktů společnosti, zejména na šíření extremistické literatury jejími regionálními představiteli. Jehovisté navíc prý propagují zákaz krevních transfuzí, čímž podle ministerstva ohrožují bezpečnost lidí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme