Nejtragičtější teroristický útok v dějinách Afghánistánu: obětí středeční exploze je přes 150

Počet obětí středečního atentátu v Kábulu stoupl na více než 150. Uvedl to v úterý afghánský prezident Ašraf Ghaní. Dosavadní bilance útoku, nejkrvavějšího v dějinách země, byla 90 mrtvých a 400 zraněných.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohutný výbuch v Kábulu | Zdroj: Reuters

"Více než 150 nevinných synů a dcer Afghánistánu bylo zabito a více než 300 zraněných hospitalizováno s popáleninami či odtrženými údy," řekl šéf státu podle agentury AFP.

Kábulský atentát je označován za nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Dosud toto smutné prvenství držel sebevražedný pumový útok v jihoafghánském městě Kandahár, při kterém přišlo v únoru 2008 o život na 100 lidí.

Bomba zabila ve vládní čtvrti v Kábulu 90 lidí, exploze poškodila i českou ambasádu

Číst článek

Novou bilanci středečního útoku oznámil v úterý prezident Ghaní ve svém zahajovacím projevu na bezpečnostní konferenci, na níž jednají zástupci 23 zemí světa, Evropské unie, OSN a NATO o bezpečnostních a politických otázkách Afghánistánu.

Ghaní v projevu vyzval povstalecké hnutí Tálibán k mírovým rozhovorům, přičemž zdůraznil, že bojovníci Tálibánu mají "poslední šanci" ukončit svůj 16letý boj proti vládě a zapojit se do politického procesu. "Tato nabídka není časově neomezená. Je to poslední šance; buď se jí chopíte, nebo ponesete následky," řekl prezident.

Tálibán odpovědnost odmítl

Tálibán byl svržen s pomocí zahraničních vojsk v roce 2001. Předchozí mírové rozhovory afghánské vlády s Tálibánem skončily vždy neúspěchem. Hnutí odmítá jednat s Kábulem, dokud neodejdou ze země všechny zahraniční jednotky, a stále se označuje za "exilovou vládu".

Přetrvávající kritickou situaci v Afghánistánu potvrdil i fakt, že krátce po začátku konference dopadla do blízkosti jejího dějiště v centru Kábulu raketa, napsala agentura DPA. Vybuchla v areálu indického velvyslanectví, žádné škody ale nezpůsobila.

K explozi, která minulou středu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí Kábulu poté, co sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví, se nikdo nepřihlásil. Afghánské úřady z útoku podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojená na hnutí Tálibán. To ale po útoku odmítlo, že by za tento krvavý čin neslo odpovědnost.

Protestující okolo mrtvých, kteří byli zabiti při protestech v Kábulu. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle afghánských bezpečnostních sil byla do útoku zapojena také pákistánská rozvědka. Počáteční vyšetřování prý naznačuje, že výbušniny použité při útoku pocházely z Pákistánu. Islámábád jakýkoli podíl na atentátu již dříve popřel.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Tálibán a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13 000 vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Tálibánu a dalším skupinám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme