Největší demonstrace proti karikaturám Mohameda se konala v Turecku

V Turecku se dnes konaly dosud největší protesty proti karikaturám proroka Mohameda v evropském tisku. Nejméně 30 tisíc lidí pokojně demonstrovalo v převážně kurdském městě Dijarbakir na jihovýchodě Turecka. Při protestech provolávaly oddělené skupiny mužů a zahalených žen slávu Alláhovi. Dav nahlas odříkával verše z koránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti karikaturám Mohameda v tureckém Istambulu | Foto: AFP

Na druhém konci země, v Istanbulu, radikálové zaútočili na francouzský konzulát kameny a vejci a volali po pomstě. Část z nich se pokusila do objektu proniknout, policie jim v tom ale zabránila. Skupina se nakonec pokojně rozešla. Asi dvoutisícová demonstrace se konala také před jednou z tamních mešit.

Dánsko o víkendu stáhlo z bezpečnostních důvodů své diplomaty z některých muslimských zemí. Zároveň požádalo Malajsii, která předsedá Organizaci islámské konference, aby pomohla utišit nepokoje v muslimském světě. Demonstrace mezitím pokračovaly zejména v Asii a pokojné protesty se konaly také v Londýně, Paříži, Berlíně či Amsterdamu. Dánští velvyslanci odešli během víkendu ze Sýrie, Indonésie a Íránu. Už před tím uzavřelo své zastupitelství v Libanonu.

Rozruch kolem karikatur proroka Mohameda otištěných v dánském tisku pomohl tamní krajní pravici. Skandál způsobil naopak prudký pokles popularity sociálních demokratů, hlavní opoziční strany. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil deník Jyllands-Posten.

Zatímco sociální demokraté publikaci karikatur odmítají na domácí scéně politizovat, extremisté se díky aféře profilují stále výrazněji. V zatím nejnovějším požadavku chce Dánská lidová strana dánským muslimským imámům, kteří o karikaturách informovali islámský svět, odejmout občanství a vykázat je ze země.

Kvůli otištění karikatur proroka Mohameda pozastavily alžírské úřady vycházení dvou místních týdeníků. Jejich šéfredaktoři byli zadrženi už minulý týden a zítra stanou před vyšetřujícím soudcem. Týdeníky Ikrá a Erisala jsou přitom nakloněny islamistům.

Obrázky byly schválně rozostřené a doprovázel je článek, který je odsuzoval, uvedl jeden z redaktorů magazínu Ikrá. Úřady zákaz nekomentovaly. Alžírští islamisté minulý týden vyzývali k bojkotu dánských výrobků. Policie jim ale zabránila v pochodu ulicemi metropole Alžíru.

Turecký premiér Tayyip Erdogan vyzval světové politiky k uvážlivosti a k jednání v mezích zdravého rozumu. V dopise členským státům OSN, Organizace islámské konference a NATO nabídl, že Turecko bude mezi křesťanským a muslimským světem hrát prostředníka.

Zdenka Turková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme