Největší ekonomiky světa vydají proti krizi bilion dolarů

Největší ekonomiky světa dají na boj s ekonomickou krizí bilion dolarů - tedy asi 20 bilionů korun. Dohodly se na tom na summitu zemí G20 v Londýně. Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na tvrdším postupu proti takzvaným daňovým rájům. Na výsledky summitu reagovaly světové akciové trhy prudkým růstem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

\G20 v Londýně na tzv. rodinné fotografii

\G20 v Londýně na tzv. rodinné fotografii | Zdroj: ČTK

G20 se také dohodla, že se pokusí na příští schůzce nejvyspělejších zemí G8 opět nastartovat zamrzlá jednání takzvaného katarského kola o liberalizaci světového obchodu. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný diplomat z Evropské unie. Americký prezident Barack Obama přistoupil na tento krok po výzvě předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové.

Mezi zástupci nejmocnějších světových ekonomik je i český premiér Mirek Topolánek jako současný předseda Rady Evropské unie. Londýnský summit také provázejí protesty odpůrců globalizace a kapitalismu.

Hostitel summitu, britský premiér Gordon Brown prohlásil: "Jsme si vědomi důležitosti tohoto summitu. Svět je připravený ke společné akci v situaci, kdy čelí bezprecedentním finančním otřesům. Lidé mají obavy z dluhů, ze ztráty práce, o budoucnost svých rodin. Pro ně je problém recese věru reálný."

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho je summit skupiny zemí G20, které představují 80 procent světové ekonomiky, historickou příležitostí změnit celou řadu pravidel - včetně fungování daňových rájů. Dohodl se proto na tvrdším postupu proti těmto zemím.

S výsledky vrcholné schůzky je spokojený český ministr financí Miroslav Kalousek, který si pochvaloval, že během celodenního jednání se neobjevil žádný nový požadavek na to, aby členské země Evropské unie přijímaly jakékoli dodatečné stimulační balíčky na podporu svých vlastních ekonomik. Bylo to totiž poselství, se kterým Česká republika jako předsedající země sedmadvacítky do Londýna přijela, a v podstatě neměla žádné velké potíže tuto pozici obhájit.

Pro Obamu je summit G20 prvním důležitým mezinárodním testem

Baracku Obamovi jde při jednání s lídry předních světových ekonomik o první úspěch v ekonomické sféře. Hlavní světová média v této souvislosti zmiňují volání Francie a Německa po přísnější regulaci finančních trhů a neochotu investovat do stimulačních balíků, což po nich chtějí právě Spojené státy americké.

Barack Obama tak má těžký úkol splnit očekávání hned na první schůzce takového formátu a významu. Zaujal proto smířlivý postoj a snaží se neztrácet čas hledáním viníků současné krize: "Někteří za to nesou vinu, ale všichni zodpovědnost," uvedl při společném vystoupení s britským premiérem Brownem.

Jednání opět provázely protesty, byly ale klidnější

Jednání v britské metropoli i dnes doprovázely demonstrace. Byly však menší než ve středu, kdy zemřel jeden protestující. Policie do dneška zatkla přes 120 lidí.

Po včerejších nepokojích v ulicích Londýna byly dnešní protesty na většině míst poklidné. Před Národní bankou Anglie se sešlo zhruba 150 lidí. Ti uctili památku muže, který včera během demonstrace bez cizího zavinění, ale za stále neobjasněných okolností zemřel.

Hlavní část dnešních akcí se pak odehrála před kongresovým ExCel centrem, kde se summit konal. Tam se shromáždilo odhadem několik stovek demonstrujících, požadujících převážně mír nebo uklidnění situace v různých částech světa.

Na schůzku G20 v Londýně jsme se ptali v Ranním interview Radiožurnálu známého politologa Jacquea Rupnika. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Tématu jsme se podrobně věnovali i v podvečerním Radiofóru. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Barack Obama v Londýně jednal s prezidenty Ruska a Číny
Berlínskou demonstraci proti summitu skupiny G20 doprovázely násilnosti
Obnovíme ekonomický růst, slíbili představitelé G20 na summitu ve Washingtonu

Vít Pohanka, Roman Chlupatý, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme