Největší letadlo světa bezpečně přistálo

Bez deseti minut čtyři hodiny trval první testovací let největšího letounu světa - Airbusu A380. Bělomodrý prototyp za jásotu davu hladce přistál zpět na toulouském letišti na jihu Francie. Letoun je schopen přepravit až 800 cestujících bez mezipřistání na vzdálenost 14 800 kilometrů. Unikátní je vedle svých rozměrů a kapacity také tím, že má dvě paluby po celé délce trupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posádka Airbusu A380 | Zdroj: ČTK

Letadlo odstartovalo z jihofrancouzského letiště Toulouse-Blagnac. Turbulence, která se za ním vytváří, je přitom tak silná, že další letadlo může startovat až pět minut po něm.

I když pesimisté označují obří dopravní letoun za novodobý Titanic, oslava dnešního letu je považována za historický mezník. Mimo jiné jde o vítězství evropských technologií nad americkými, i když Evropská komise už musela Američanům slíbit, že zmírní dotační politiku na výstavbu strojů, které se montují také v Německu.

"Start nepovažuji za žádný problém, zkoušky dopadly výborně a je zajištěna maximální bezpečnost," řekl ještě před prvním vzletem Gustav Hubert, šéf společnosti Airbus Německo. Prvním obchodním úspěchem evropského konsorcia je čínská zakázka na třicet letounů za dvacet milionů eur za jeden kus.

Obří letadlo doprovázel letoun Corvette, který odstartoval krátce před ním. Jeho posádka nový stroj filmuje. Komerční provoz zahájí Airbus příští rok. Posádka airbusu je složená ze dvou francouzských pilotů, třech letových inženýrů z Francie, Německa a Španělska a z jednoho francouzského mechanika. Kromě toho vezl dvacet tun přístrojů.

Martin Drtina, Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme