‚Největší možné vítězství klimatických důchodkyň.‘ Švýcarsko neřeší změnu klimatu, rozhodl soud

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v úterý dal za pravdu skupině starších švýcarských žen, které žalovaly švýcarskou vládu kvůli nedostatečnému úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Je to poprvé, co štrasburský soud odsoudil nějaký stát kvůli nedostatečnému boji proti klimatické změně, uvedla agentura AFP. Další dvě podobné stížnosti soud zamítl, včetně té proti více než 30 zemím včetně Česka kvůli neplnění klimatických závazků.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Švýcarsko dělá málo pro změnu klimatu, rozhodl Štrasburský soud (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Skupina Švýcarek, jejichž průměrný věk činí 73 let, si stěžovala, že jejich vláda vyvíjí „žalostně nedostatečné“ úsilí v boji proti globálnímu oteplování, což je údajně během vln veder ohrožuje na životě a porušuje také jejich práva na rodinný a soukromý život. Žalující chtějí přinutit vládu v Bernu, aby oproti plánům mnohem rychleji snižovala emise oxidu uhličitého.

Místo ledu a sněhu jen černé svahy. Za poslední dva roky se Švýcarské ledovce zmenšily o desetinu

Číst článek

Agentura DPA napsala, že úterní rozsudek by mohl vytvořit precedens pro další klimatické žaloby nejen u štrasburského soudu, ale také před národními soudy. V to doufá i právnička žen, kterým se přezdívá „klimatické důchodkyně“, Cordelia Bährová.

„Význam tohoto rozhodnutí nelze přecenit. Bude mít velký význam pro další žaloby na ochranu klimatu proti státům a společnostem po celém světě a zvýší jejich šance na úspěch,“ věří právnička.

‚Velké nedostatky‘

Podle DPA je rozsudek jako takový sice závazný jen pro Švýcarsko, ale je důležitým signálem. Evropský soud pro lidská práva projednává možná porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

„Soud shledal, že v procesu zavádění domácího regulačního rámce švýcarskými úřady byly velké nedostatky. Mezi nimi byla neschopnost kvantifikovat limity národních emisí skleníkových plynů prostřednictvím uhlíkového rozpočtu nebo jinak,“ řekla předsedkyně soudu Síofra O'Learyová.

„Dotyčný stát předtím nedodržel své minulé cíle ohledně snižování emisí skleníkových plynů, když nedokázal konat ve správnou dobu a vhodným a odpovídajícím způsobem,“ dodala soudkyně.

‚Nepřijatelný skandální verdikt‘

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti v úterý uvedlo, že rozhodnutí štrasburského soudu vzalo na vědomí a ve spolupráci s dotyčnými úřady rozsáhlý rozsudek prostuduje a zjistí, jaká opatření musí Švýcarsko v budoucnu přijmout.

Už žádné emise navíc. Švýcarsko se pokusí do roku 2050 o uhlíkovou neutralitu, vyplývá z referenda

Číst článek

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová v úterý řekla, že verdikt nemůže podrobně komentovat, dokud si ho nepřečte. Pro Švýcarsko však podle ní jsou udržitelnost, biodiverzita a bezemisní ekonomika velmi důležité. Země na nich bude nadále pracovat a rozsudek to nezmění, ujistila Amherdová.

Naopak nejsilnější politická strana alpské země - nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) - v reakci rozsudek označila za „nepřijatelný“ a „skandální“ a vyzvala, aby Švýcarsko vystoupilo z Rady Evropy. Právě parlamentní shromáždění Rady Evropy soudce Evropského soudu pro lidská práva volí.

„Stále tomu nemůžeme uvěřit. Pořád se ptáme našich právníků: ‚Je to pravda?‘. A oni nám říkají, že to je maximum toho, čeho jsme mohly dosáhnout. Největší možné vítězství,“ cituje agentura Reuters Rosemarii Wydlerovou-Waltiovou, jednu z lídryň žalujícího spolku s více než 2500 členy.

Žaloba portugalských studentů

Soud v úterý naopak zamítl jako nepřípustnou žalobu šesti portugalských studentů proti 32 evropským státům, které podle nich neplní své klimatické závazky. Podle žalujících země selhávají ve snaze odvrátit katastrofální klimatickou změnu, která ohrožuje jejich právo na život a zdravé životní prostředí.

Žalovanými zeměmi bylo všech 27 členských zemí EU, tedy i Česko, a rovněž Británie, Švýcarsko, Norsko, Rusko a Turecko. Podle DPA šlo o první žalobu týkající se klimatické změny u štrasburského soudu a zároveň první proti tolika státům najednou.

Sociolog: Zdroje klimatických mýtů? Fosilní průmysl, odpor k regulacím a ruská propaganda

Číst článek

Mladí Portugalci se na soud obrátili v roce 2020. Prvotní motivací pro podání stížnosti pro ně byly mohutné požáry v roce 2017, kdy v Portugalsku v regionu Leiria shořelo přes 200 kilometrů čtverečních lesa a zemřela více než stovka lidí.

Podle žalujících země nepřijaly odpovídající opatření, aby zabránily nárůstu průměrné globální teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou, jak se zavázaly na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015.

Soud dnes zamítl také žalobu bývalého starosty severofrancouzské obce Grande-Synthe Damiena Carêmeho na francouzský stát, který podle něj odmítá ambicióznější klimatická opatření, čímž vystavuje jeho město na pobřeží Severního moře hrozbě potopení.

Podle DPA do Štrasburku k vyhlášení rozsudků přicestovaly stovky lidí včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. „Po celém světě stále více lidí žaluje své vlády, aby je pohnali k odpovědnosti za jejich činy. Za žádných okolností nesmíme ustoupit, musíme bojovat ještě více, protože toto je jen začátek,“ citovala Thunbergovou AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme