Největší nebezpečí je v hříchu uvnitř samotné církve, prohlásil papež

Největší nebezpečí pro katolictví je v hříchu uvnitř samotné církve. Řekl to papež Beneditkt XVI. při své cestě do Portugalska. Reagoval tak na novinářský dotaz týkající se vlny případů zneužívání dětí uvnitř církve.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Kritici Vatikánu vytýkají, že skandální odhalení doposud spíše zlehčoval a mluvil o štvavé kampani, která má katolickou církev poškodit.

Média se snaží očernit Vatikán. Za zneužívání dětí katolickými hodnostáři může homosexualita. Církev chtějí zničit progresisté. I takové byly dosavadní reakce špiček největší náboženské organizace na nepříjemná odhalení z poslední doby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl vedoucí české redakce Ráda Vatikán, Milan Glaser.

Dnes se ale papež Benedikt XVI. dosud nejsilněji vyjádřil k sexuálním skandálům. Na palubě letadla mířícího do Portugalska řekl novinářům doslova, že: "... pronásledování církve nepochází od vnějších nepřátel, ale rodí se z hříchů v církvi samotné."

„Je to zhodnocení skutečného stavu věcí, což papež od začátku razí. Nikdy se tomu nebránil, ačkoli mnoho výpadů proti němu nebylo zrovna moc čestných, naopak přiznává hlubokou bolest a rozhořčení a vnitřní utrpení nad touto skutečností,“ uvedl k tomu ve Stalo se dnes vedoucí české redakce Rádia Vatikán Milan Glaser.

Benedikt XVI. prohlásil, že církev se musí kát a dojít očištění. Oběti sexuálního zneužívání chce papež žádat o odpuštění. To ale přitom podle jeho slov není náhrada za spravedlnost.

„Církev není stát, nemá k dispozici žádné trestně právní prostředky. Jediným trestem může být zbavení kněžství a nebránit potrestání státní moci. To platilo vždycky a vždycky se to dělalo,“ řekl Glaser.

Přes sopečný popel v ovzduší nakonec Benedikt XVI. v Portugalsku přistál. V plánu čtyřdenní návštěvy má velké mše i návštěvu poutního místa ve Fátimě.

Papež chce v Portugalsku mluvit i o tamní ekonomické krizi a vyzvat všechny k větší zodpovědnosti ve finančních rozhodnutích.

Martin Hromádka, David Koubek, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme