Největší německý vánoční trh v Kolíně nad Rýnem je jako z pohádky

Třetí adventní neděle přímo láká vydat se na nějaký z vánočních trhů. Náměstí německých měst zaplnily nádherně nazdobené vánoční dřevěné chaloupky plné lákavých pochoutek, ať už jde o různé regionální speciality nebo krásně vymalované vánoční ozdoby. Mnozí určitě zavítali třeba do Drážďan nebo Norimberka. Vůbec největší vánoční trh v Německu se ovšem nachází v Kolíně nad Rýnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní třída | Foto: Jan Rosenauer

Na kolínské radnici se každou druhou hodinu rozehraje zvonkohra, která jen dotváří malebnou atmosféru místního vánočního trhu. Kolem nejvyšší jedle v Porýní, stojící vedle kolínské katedrály, se jako šnek vinou uličky plné dřevěných domečků nazdobených jako z pohádky.

„Jsou čím dál pěknější, čím dál vznešenější, čím dál luxusnější a hezčí,“ říká Jana Christ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodajky Českého rozhlasu v Německu Kláry Stejskalové z vánočního trhu v Kolíně nad Rýnem ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Paní Jana může srovnávat, v Porýní žije už přes čtyřicet let. Zatímco v Drážďanech narazíte na štolu, norimberskou specialitou jsou perníčky, v Kolíně jsou to koláče nebo bramborová kaše s jablky a jelitem. Ovšem tradiční klobásky a svařené víno rozhodně nechybí. Právě u stánků s těmito laskominami je největší nával. Plno je i na kolotočích.

V odpoledních hodinách se mezi stánky téměř nedá projít, ale místním to náladu nekazí. Hledá-li ovšem někdo přeci jen trochu více klidu a duchovního rozjímání, má na výběr z mnoha koncertů v kolínských kostelech.

Kdo ovšem touží porovnat atmosféru jednotlivých kolínských trhů, může nasednout na vláček a postupně přejet z Altmarktu, odkud pochází místní skřítek Heinzel, na andělský trh na Novém náměstí, v přístavu ochutnat čokoládu v místním muzeu a na závěr zavítat na jeden z největších plovoucích vánočních trhů v Evropě. Koná se v několika patrech lodi „MS Wappen von Köln“.

I tady si může na palubě dopřát svařené víno a zároveň se pokochat pohledem na kolínskou katedrálu. A třeba tu vybrat i nějaký vánoční dárek. Na stáncích se najde všechno – svíčky, ozdoby, hračky, originální klobouky, sochy ze dřeva, ručně šité kožené tašky, a nechybí ani místní kolínská.

Klára Stejskalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme