Největší poválečná evakuace. Kvůli nevybuchlé bombě opustilo ve Frankfurtu svůj domov na 60 tisíc lidí

Zhruba 60 tisíc obyvatel německého Frankfurtu nad Mohanem muselo v neděli odejít z domovů kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války. V Německu jde zatím o nerozsáhlejší poválečnou evakuaci.

Frankfurt nad Mohanem (Aktualizováno: 14:20 3. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuovanou oblast muselo opustit na 60 tisíc lidí. | Zdroj: Reuters

Frankfurt nad Mohanem v neděli kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy zažívá největší evakuaci v německé poválečné historii. Z domovů muselo odejít na 60 tisíc lidí, kteří bydlí v okolí nalezené bomby. Tu se teď snaží zneškodnit pyrotechnici.

Evakuace se týká okruhu o velikosti 1600 metrů okolo místa, kde se nevybuchlá puma z druhé světové války nachází. Našli ji dělníci, kteří pracovali na staveništi u domu, který se demoloval. Puma o hmotnosti 1,8 tuny ležela pod původní stavbou od druhé světové války.

V Německu jde zatím o nerozsáhlejší poválečnou evakuaci. | Zdroj: Reuters

Evakuace se týká městské části Westend nedaleko kampusu frankfurtské Goetheho univerzity. Pyrotechnici měli podle plánu s likvidací pumy začít v poledne. Podle odhadů by jim práce měla zabrat přibližně čtyři hodiny. 

Z domovů muselo odejít na 60 tisíc lidí. Ve Frankfurtu není vidět žádný velký strach nebo napětí. Obyvatelé většinou zůstávají klidní. To potvrdil i starosta města Peter Feldmann:

„Mám dojem, že jsou lidé relativně klidní a vyrovnaní. To platí i pro bezpečnostní složky. Lidé jsou dobře připraveni. Samozřejmě nevíme, jak to všechno dopadne, není to v našich rukou. Ale pracují na tom profesionálové. Uvidíme, jak to dopadne."

V evakuované oblasti jsou mimo jiné dvě nemocnice, diplomatická čtvrť i budova spolkové banky. | Zdroj: Reuters

Lidé museli opustit své domovy do osmi hodin ráno. Oblast pak ještě procházeli policisté a kontrolovali, jestli v ní ještě někdo nezůstal.

Z anket, které dělala v ulicích města agentura Reuters, vyplývá, že většina lidí jela buď za příbuznými či známými, nebo šla za kulturou a udělala si hezký den.

„Jdeme do muzea a potom do kavárny a napít se vína. Budeme pryč asi do 18 hodin. To už se nejspíš budeme moct vrátit domů. Pokud ta puma nevybuchne," řekla usměvavá obyvatelka evakuované části města.

Podobné akce nejsou v Německu neobvyklé. Nevybuchlé bomby se ve městech objevují i víc než 70 let od konce druhé světové války.

 

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme