Největší poválečná evakuace. Kvůli nevybuchlé bombě opustilo ve Frankfurtu svůj domov na 60 tisíc lidí

Zhruba 60 tisíc obyvatel německého Frankfurtu nad Mohanem muselo v neděli odejít z domovů kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války. V Německu jde zatím o nerozsáhlejší poválečnou evakuaci.

Frankfurt nad Mohanem (Aktualizováno: 14:20 3. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuovanou oblast muselo opustit na 60 tisíc lidí. | Zdroj: Reuters

Frankfurt nad Mohanem v neděli kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy zažívá největší evakuaci v německé poválečné historii. Z domovů muselo odejít na 60 tisíc lidí, kteří bydlí v okolí nalezené bomby. Tu se teď snaží zneškodnit pyrotechnici.

Evakuace se týká okruhu o velikosti 1600 metrů okolo místa, kde se nevybuchlá puma z druhé světové války nachází. Našli ji dělníci, kteří pracovali na staveništi u domu, který se demoloval. Puma o hmotnosti 1,8 tuny ležela pod původní stavbou od druhé světové války.

V Německu jde zatím o nerozsáhlejší poválečnou evakuaci. | Zdroj: Reuters

Evakuace se týká městské části Westend nedaleko kampusu frankfurtské Goetheho univerzity. Pyrotechnici měli podle plánu s likvidací pumy začít v poledne. Podle odhadů by jim práce měla zabrat přibližně čtyři hodiny. 

Z domovů muselo odejít na 60 tisíc lidí. Ve Frankfurtu není vidět žádný velký strach nebo napětí. Obyvatelé většinou zůstávají klidní. To potvrdil i starosta města Peter Feldmann:

„Mám dojem, že jsou lidé relativně klidní a vyrovnaní. To platí i pro bezpečnostní složky. Lidé jsou dobře připraveni. Samozřejmě nevíme, jak to všechno dopadne, není to v našich rukou. Ale pracují na tom profesionálové. Uvidíme, jak to dopadne."

V evakuované oblasti jsou mimo jiné dvě nemocnice, diplomatická čtvrť i budova spolkové banky. | Zdroj: Reuters

Lidé museli opustit své domovy do osmi hodin ráno. Oblast pak ještě procházeli policisté a kontrolovali, jestli v ní ještě někdo nezůstal.

Z anket, které dělala v ulicích města agentura Reuters, vyplývá, že většina lidí jela buď za příbuznými či známými, nebo šla za kulturou a udělala si hezký den.

„Jdeme do muzea a potom do kavárny a napít se vína. Budeme pryč asi do 18 hodin. To už se nejspíš budeme moct vrátit domů. Pokud ta puma nevybuchne," řekla usměvavá obyvatelka evakuované části města.

Podobné akce nejsou v Německu neobvyklé. Nevybuchlé bomby se ve městech objevují i víc než 70 let od konce druhé světové války.

 

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme