Největší ruský producent LNG se může sám bránit. Svolení zřídit bezpečnostní síly dostal od parlamentu

Ruský parlament v úterý schválil návrh, aby ruská plynárenská společnost Novatek získala právo zřídit vlastní bezpečnostní síly k ochraně svých zařízení. Informovala o tom agentura Reuters. Podobné právo již dříve získaly i jiné ruské energetické podniky, například největší ruská plynárenská společnost Gazprom či největší ruský producent ropy Rosněfť.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novatek

Největší ruský producent LNG má povolení na vlastní obranu (ilustrační foto) | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Společnost Novatek je největším ruský producentem zkapalněného zemního plynu (LNG). Její komplex na zpracovaní plynu v přístavu Usť-Luga a terminál v Baltském moři se v lednu staly terčem útoků ukrajinských dronů.

Ukrajina od začátku roku zintenzivnila útoky na ruskou energetickou infrastrukturu a zasáhla řadu ruských rafinerií. Rusko v reakci na tyto útoky plánuje bránit svá ropná a plynárenská zařízení pomocí raketových systémů, píše Reuters.

V důsledku útoků ukrajinských dronů bylo na konci března mimo provoz zhruba čtrnáct procent ruských kapacit pro primární rafinaci ropy. Kyjev tvrdí, že se prostřednictvím útoků na ruské rafinerie snaží podkopat ruskou válečnou mašinerii, a to snížením ruských státních příjmů a narušením dodávek pohonných hmot armádě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme