Největší skandál letošního léta v Polsku zaměstnává politiky i média

Politici i média v Polsku probírají případ náměstka ministra obrany Antoniho Macierewicze, který obvinil bývalé ministry zahraničí ze spolupráce se sovětskými tajnými službami. Bývalý polský ministr zahraničí, osvětimský vězeň a disident Wladyslaw Bartoszewski se na protest vzdal funkce šéfa prestižního Institutu pro mezinárodní záležitosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšavský rynek | Foto: Pavel Novák

Celá aféra začala ve studiu ultrakatolické televize TRWAM. Náměstek ministra obrany, známý pravicový politik Antoni Macierewicz v debatě reagoval na otevřený dopis bývalých ministrů zahraničí. Ti kritizovali současnou polskou zahraniční politiku a zejména prezidenta Lecha Kaczyńského, který před časem zrušil důležité setkání v rámci výmarského trojúhelníku, volného sdružení Polska, Německa a Francie.

Macierewicz ministry na oplátku obvinil z vlastizrady: "Většina z nich byla v minulosti agenty sovětských tajných služeb."

Tato slova vyvolala největší skandál letošního léta v Polsku. Bývalí ministři zahraničí uvažují o kolektivní žalobě. Legenda polské diplomacie - profesor Wladyslaw Bartoszewski neskrýval své rozhořčení:

"Kdyby o vaší rodině někdo řekl, že je to spolek pasáků a prostitutek, taky se nebudete tvářit jakoby se nic nestalo. Byl jsem dvakrát ministrem zahraničí a nemohu dovolit, aby moji práci někdo tímto způsobem poplival. Náměstek Macierewicz to řekl o všech ministrech zahraničí, nikoho ale konkrétně nejmenoval. Musím se proto bránit," vysvětlil profesor Bartoszewski. Požádal zároveň současnou ministryni zahraničí Annu Fotygovou, aby k případu zaujala jasné stanovisko.

"Ministr zahraničí není žádnou stranou v tomto sporu, o případu nemám žádné podrobnější informace a nebudu to komentovat," uvedla ministryně. Profesor Bartoszewski proto rezignoval na funkci předsedy rady Polského institutu pro mezinárodní záležitosti. V odchodu mu nikdo příliš nebránil. Premiér i ministr obrany považují případ náměstka Macierewicze za uzavřený.

Antoni Macierewicz se prostřednictvím svého mluvčího omluvil: "Uznává, že se dopustil myšlenkového zkratu," řekl mluvčí.

Ministr obrany Radoslaw Sikorski svého náměstka pokáral: "Ujišťuji vás, že pan náměstek dostal takovou důtku, že si ji bude pamatovat do konce života," prohlásil ministr obrany.

Podle premiéra Jaroslawa Kaczyńského by se teď Macierewicz měl věnovat svému hlavnímu úkolu: "Náměstek Macierewicz musí splnit zadání, které dostal - má zrušit stávající vojenskou tajnou službu a vytvořit novou," uvedl Jaroslaw Kaczyński.

Opozice ale takovou koncovku odmítá - Antoni Macierewicz by měl po takové mezinárodní ostudě udělat jediné: podat demisi.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme