Největší zaoceánská výletní loď se vydala na svou první plavbu

Největší osobní loď světa se dopoledne vydala na svoji první plavbu. Zaoceánský gigant Freedom of the Seas (Svoboda moří) opustil hamburský přístav a vydal se do Osla. Rozloučení s lodí o výtlaku 160.000 tun bylo včera večer v hansovním městě velkolepé. Podrobnosti nabízí zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

loď Freedom of the Seas

loď Freedom of the Seas | Zdroj: ČTK

Hodiny dnes dopoledne ukazovaly přesně 10:02, když se kolos, jehož útroby připomínají malé město, dal do pohybu. První zastávkou lodi, která dokáže vyvinout rychlost 21,6 uzlu, bude norské Oslo. Pak už čeká Freedom of the Seas cesta přes Atlantik se zastávkou v anglickém Southamptonu.

V proslulé hamburské loděnici Blohm und Voss dostala nová královna moří dvojí nátěr. Kromě toho ještě světová jednička osobní námořní přepravy podnikla krátké zkušební plavby.

Včera majestátní koráb oficiálně převzalo rejdařství Royal Caribbean Cruise Line. Rozlučku s hansovním městem si přímo na palubě lodi užilo 1800 pozvaných hostů. Rejdařství taky na břehu uspořádalo lidovou slavnost a velký ohňostroj.

Není bez zajímavosti, že gigantická loď stále čeká na svůj křest. Láhev se šampaňským se o její bok rozbije až 12. května v New Yorku. Od června pak Freedom of the Seas nastoupí do služby. Z mateřského přístavu v Miami bude vozit až 4370 pasažérů na okružní plavby po západním Karibiku.

Svoboda moří, postavená ve finském Turku, je sice o šest metrů kratší, zato o plných 15 metrů širší, než konkurenční obr Queen Mary 2. Lidé, kteří měli možnost vidět oba koráby ale tvrdí, že Queen Mary 2 působí přece jen o něco impozantnějším dojmem.

Freedom of the Seas každopádně nabízí hostům okázalý komfort i originální možnosti relaxace. V útrobách lodi se skrývá dráha pro zájemce o jízdu na kolečkových bruslích, opravdové ledové kluziště, basketbalové hřiště nebo miniaturní golfové hřiště. Největší raritou je ale umělá vlna mezi 12. a 13. palubou, na které mohou nejbláznivější pasažéři surfovat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme