Nejvíc dětí od pádu Berlínské zdi. V Německu stoupla porodnost, přesto mu ubývá lidí

V Německu se rodí nejvíce dětí od sjednocení východní a západní části země v roce 1990. Přesto to ale nemá žádný dopad na demografické projekce, podle nichž do roku 2060 poklesne počet obyvatel až o deset milionů. Podle statistik zveřejněných v deníku Die Welt se průměrná míra porodnosti vyšplhala na rekordní 1,5 dítěte na jednu rodičku.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko

Miminko | Foto: stock exchange

Německé matky přivádějí první dítě na svět v průměru v jednatřiceti, cizinky o dva roky dříve. „Německá porodnost se ale pořád nachází pod průměrnými hodnotami Evropské unie," píše list. V roce 2015 zemřelo o 925 tisíc lidí víc, než se narodilo. Je paradoxem, že toto číslo je téměř přesné jako počet uprchlíků, kteří v témže roce v rámci obrovské migrační vlny přišli do Německa.

Nejsi naše dcera? Příběh jedné adopce a 50 zoufalých rodičů, kteří opustili své dítě

Číst článek

Podle některých komentátorů se kancléřka Angela Merkelová snaží svou štědrou migrační politikou zvrátit neblahý demografický trend. Statistikové ale upozorňují, že Německo by muselo každoročně přijímat půl milionu migrantů ročně, aby vylidňování zastavilo.

Populačním vrcholem byl v bývalém Západním Německu rok 1964 – tehdy se tam narodilo 1,26 milionu dětí a míra porodnosti představovala 2,5 dítěte na matku. Momentálně vedou v Evropě v porodnosti Francouzky s 1.69 dítěte na matku. Následuje je Irsko a Švédsko, na opačném konci žebříčku se nachází Portugalsko. Tolik německý deník Die Welt.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme