Nejvíce nebezpečných výrobků v EU pochází z Číny. Jourová chce Číňany přimět k větším kontrolám

Nejvíce nebezpečných výrobků odhalených na evropském trhu pochází dlouhodobě z Číny. Jsou to hlavně hračky a textil. Evropská komisařka Věra Jourová chce proto přimět čínské úřady, aby přísněji kontrolovaly výrobky, které nejlidnatější země světa do Evropské unie vyváží. Pomoci v tom české eurokomisařce má i spolupráce se Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová čelila otázkám europoslanců | Zdroj: Reuters

Podle statistik pocházely z Číny v posledních letech zhruba dvě třetiny všech nebezpečných výrobků zadržených v Evropské unii. Tento nelichotivý stav příliš nezměnilo ani zavedení systému výměny informací o nebezpečných čínských produktech mezi EU a Pekingem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvíce nebezpečných výrobků odhalených na evropském trhu pochází dlouhodobě z Číny. Evropská komisařka Věra Jourová chce proto přimět čínské úřady, aby přísněji kontrolovaly vyvážené výrobky. Natáčela Zuzana Švejdová

Eurokomisařka pro spravedlnost a spotřebitele Věra Jourová proto chce s čínskou stranou jednat o tom, jak tuto situaci zlepšit.

„I ve spolupráci s americkou ministryní obchodu jsme se dohodly, že budeme tlačit na Čínu, aby dělala zpřísněnou kontrolu toho, co vyváží na americké a evropské trhy, abychom neměli takto vysoká procenta nebezpečných produktů. Mám jet v červnu do Číny a budu chtít jednat právě o této problematice,“ říká Jourová.

Dnes Evropská komise zveřejní výroční zprávu o nebezpečných výrobcích odhalených v Evropské unii v minulém roce. Podle Věry Jourové jejich počet oproti loňským téměř 2500 případů mírně klesl.

„V roce 2015 jsme na evropském trhu odhalili 2000 nebezpečných produktů. Z 27 procent jsou to hračky, 17 procent tvoří textilní výrobky. Jako nejnebezpečnější se projevily chemické produkty, které způsobují různá zranění,“ přiblížila česká eurokomisařka ještě před oficiálním představením každoroční zprávy.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme