Nejvíce oscarových nominací posbíral Letec

Snímek Letec režiséra Martina Scorseseho získal nejvíce nominací na Oscara. Na nejprestižnější filmovou cenu je navržen v 11 kategoriích. Už včera vyhlásili Letce nejlepším dílem loňského roku američtí filmoví producenti. Letec bude mít konkurenci například v hořké komedii Bokovka režiséra Alexandra Paynea a ve filmu o ženském boxu Million Dollar Baby, který natočil Clint Eastwood. Film Jana Hřebejka Horem pádem neuspěl v konkurenci pěti desítek zahraničních snímků a nezískal jedno z pěti míst v nominaci na letošní cenu Americké filmové akademie pro zahraniční film. Nominace byly zveřejněny v Beverlly Hills více než měsíc před oscarovým ceremoniálem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar | Foto: Oskar.com

Režisér Jan Hřebejk toho trochu lituje kvůli chystané americké premiéře. "My jsme neprohráli, že jo, my jsme prostě nevyhráli - takže to bereme tak sportovně. My máme 25. února premiéru v Americe a ty nominace nebo pak to případné vítězství to je něco, co samozřejmě tomu distributorovi umožní to připsat na ten plakát, no," řekl Hřebejk Radiožurnálu.

27. února se uvidí, zda vyletí Letec dost vysoko, nebo ho knockoutuje snímek z prostředí ženského boxu Million Dollar Baby, anebo bude natahovaná tragikomedie Bokovka z prostředí kalifornských vinic tím filmem, kterému v tajném hlasování dá v následujících týdnech přednost většina z 6 tisíc členů akademie.

Ve hře o nejlepší film je dále snímek Země Nezemě pojednávající o autorovi Petra Pana a další životopisný film Ray o slepém muzikantovi Rayi Charlesovi.

Mezi herci je největším favoritem Jamie Foxx, který učaroval lidem tím, jak ztvárnil Raye Charlese. Mezi ženami se nejvíce mluví o tom, že by Hillary Swanková mohla za roli ve filmu Million Dollar Baby dostat už druhého Oscara a stát se tak nejmladší držitelkou dvou sošek za výkon v hlavní ženské roli. A mezi režiséry se má svést nejtěžší boj mezi Martinem Scorsesem (Letec) a Clintem Eastwoodem (Million Dollar Baby).

Mezi nominovanými zahraničními filmy a v dalších kategoriích se několikrát objevuje španělský snímek Hlas moře, čerstvý držitel Zlatého glóbu.

Ani jednu nominaci nezískal Farnheit 9/11 a jen tři nominace v méně důležitých kategoriích Gibsonův snímek Utrpení Krista.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme