Nejvíce závadného zboží prodávaného v EU je z Číny

Největším dovozcem jedovatých a nebezpečných výrobků do zemí Evropské unie je Čína. Prvenství pořadatele olympijských her ve výrobě zdravotně závadných elektrospotřebičů, hraček a potřeb pro děti potvrdila výroční zpráva systému Rapex Evropské unie. Rapex slouží k rychlému varování před zdraví škodlivým zbožím, které se objeví na trhu některé z členských zemí EU. Státy si vzájemně vyměňují informace o nebezpečných výrobcích a mohou je pak vyloučit z prodeje dřív, než někoho poškodí nebo zraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné hračky z Číny

Nebezpečné hračky z Číny | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák se seznámil s dnes zveřejněnou zprávou Rapexu a zašel i na výstavu nebezpečných výrobků.

"Toto zboží zachytila kontrola v České republice. Je to přenosný přebalovací pult pro kojence. Je z PVC, ve kterém je nadlimitní množství ftalátů, tedy v Evropské unii zakázaných látek, které mají vliv na reprodukční schopnost organismu. Na vývoj spermií u chlapců a na plodnost holčiček," ukazoval mi šéf týmu pro bezpečnost výrobků a služeb Evropské komise Stefano Soro pestrobarevnou plenu, kterou podobně jako 1600 jiných nebezpečných výrobků nechali hygienici stáhnout z prodejen a tržišť ve všech státech Unie.

Zamrazilo mne, když jsem si vzpomněl, že ze stejného materiálu byl termoobal na lahvičky, které jsme dávali našemu ročnímu miminku. Na oné jedovaté pleně stálo jasně: Made in China.

Vedle ležely čokoládové dortíčky a barevná cukrlata, také čínské provenience. Jenže to byly svíčky z jedovatého parafínu a pěna do koupele, po požití také jedovatá. Podle unijní statistiky pochází z Číny 51 procent všech zadržených závadných výrobků. Ostatní státy za pořadatelem letošních olympijských her velmi zaostávají. Na druhém místě skončilo Německo s 6 procenty nevyhovujících výrobků.

A máme tu další čínský příklad. "To je brusný kotouč. Není ale tak tvrdý, jak by měl být, a při rotaci a broušení se rozpadá na šrapnely, podobně jako je to u granátu," ukazuje Stefano Soro na další zmetek.

Vedle leží kladivo, kterým se ale nic nezatluče. Jeho kov je totiž měkčí než hřebíky. Vrcholem všeho je dálkové ovládání televize dávající elektrické šoky a pás na hubnutí, který vám břicho místo zbavení přebytečného tuku prostě ugriluje. Takové výrobky do Evropy posílá země, která by ráda už jednou uhašený olympijský oheň donesla až k sobě domů.

Unijní komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová doufá, že čínská vláda pochopila, jak důležitá je bezpečnost výrobků a ochrana známky Made in China. Komisařka také ujistila, že Unii leží na srdci zdraví evropských sportovců, kteří budou ve smogem zamořeném Pekingu bojovat o cenné kovy. Brusel Čínu upozorní, že je nemyslitelné, aby účastníci her, které komunistický režim pořádá, dostali závadné potraviny nebo zdraví škodlivé výrobky.

"To je jedna z věcí, na které čínské představitele při svých cestách do této země před začátkem her upozorním, a můžete si být jistí, že to neudělám jen jednou," prohlásila komisařka Meglena Kunevová.

Jestli si to ale čínští funkcionáři vůbec vezmou k srdci, je stejně nejisté jako donést hořící olympijskou pochodeň až do Pekingu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme