Nejvyšší diplomaté USA a Kuby jednají v Havaně o obnovení vztahů obou zemí

Kuba dnes hostí nejdůležitější rozhovory se Spojenými státy za poslední desítky let. Do Havany přijela delegace vedená americkými diplomaty a s kubánskými úřady jedná o obnovení diplomatických vztahů. Je to součást ohlášeného zlepšení na lince mezi Washingtonem a Havanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání diplomatických špiček Spojených států a Kuby v Havaně

Jednání diplomatických špiček Spojených států a Kuby v Havaně | Zdroj: Reuters

Spojené státy chtějí na schůzce žádat o ukončení současných omezení pro své diplomaty tak, aby mohli postupně v Havaně vytvořit plnohodnotnou americkou ambasádu.

Delegaci, kterou vyslalo americké ministerstvo zahraničí, vede nejvyšší washingtonská diplomatka pro Latinskou Ameriku Roberta Jacobsonová. Americký diplomat takto vysokého postavení naposledy Kubu navštívil před 35 lety, mnozí tak vnímají schůzku jako začátek nové éry ve vztazích mezi Washingtonem a Havanou, kterou lídři obou zemí ohlásili v prosinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uvolňování napjatých vztahů mezi Washingtonem a Havanou pokračuje rozhovory diplomatických špiček přímo na Kubě. Sleduje je Lenka Kabrhelová

Kubánská strana veřejně nezmínila, s čím na jednání jde, ale očekává se, že dnes se rozhovory zaměří na migraci, ve čtvrtek pak na obnovení diplomatických vztahů.

Jejich tání považuje za zásadní americký prezident Barack Obama, zdůraznil to i ve svém projevu o stavu unie. V úterý večer washingtonského času řekl, že co se týče Kuby, Spojené státy končí s politikou, která je podle jeho názoru dávno ze zenitem.

„Když váš přístup nefunguje 50 let, je načase zkusit něco nového,“ prohlásil. Posun v politice vůči Kubě má podle Obamy ukončit nedůvěru v této části planety. Prezident prý stojí za demokratickými hodnotami a nabízí kubánskému lidu přátelskou ruku.

Obama přivítal zpět domů také Alana Grosse, který byl na Kubě vězněný 5 let a v důsledku změn, ohlášených před měsícem, ho kubánské úřady propustily. Gross byl v úterý večer přítomen projevu Obamy přímo v Kongresu.

Alan Gross reaguje na zmínku o své osobě v projevu Baracka Obamy o stavu unie | Foto: Reuters

Úplné zrušení embarga je nepravděpodobné

Prezident zároveň Kongres vyzval, aby začal pracovat na úplném ukončení embarga. Obama už uvolnil cestovní a obchodní restrikce uvalené před lety na Kubu. Američtí občané tak od minulého pátku mohou na ostrově mimo jiné používat kreditní karty a americké podniky tam smějí vyvážet některé z technologií.

Embargo se tím podstatně uvolnilo, úplně zrušit ho však prezident nemůže - takovou pravomoc má právě a jen Kongres. Obě komory – Sněmovnu reprezentantů a Senát - ale ovládají republikáni, kteří jsou proti rušení embarga.

Mnozí s novým směrem politiky vůči Kubě otevřeně nesouhlasí. O tom, jak rozdílné názory na americké politické scéně panují, svědčí třeba i krok republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který pozval kubánského disidenta Luise Garcíu Péreze, jehož kubánské úřady držely ve vězení 17 let.

Peréz označil krok Baracka Obamy za zradu, která nechává kubánskou opozici prakticky bez možnosti obrany a ve velmi slabé pozici.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme