Nejvyšší íránský vůdce Chámeneí se zastal opozičních vůdců

Opoziční vůdci, kteří po červnových volbách organizovali protivládní demonstrace, nejsou žádné loutky v rukou Spojených států a Británie, prohlásil nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chámeneí. Zastal se tak politiků, které konzervativci obviňují z cíleného podkopávání náboženského režimu a které prý řídí Západ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Íránci islám neodmítají | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Chámeneí řekl, že o takovém napojení Washingtonu a Londýna na íránskou opozici nemá žádné důkazy a že se nelze řídit pouze nepotvrzenými fámami.

Radikální konzervativci obviňují zejména poraženého kandidáta z prezidentských voleb Mír Hosejna Músavího, že je agentem Západu.

Podobně kritizují také bývalé prezidenty Mohammada Chátamího a Hášemího Rafsandžáního. Neustávají ani výzvy, aby tito tři politici byli postaveni před soud, podobně jako desítky řadových účastníků a organizátorů demonstrací.

Chámeneí ale také prohlásil, že tyto často násilné akce připravili "nepřátelé Íránu" dávno předem a že to možná sami svolavatelé protestů nevědí.

Přečtěte si také:
Íránští konzervativci i zahraničí kritizují prezidenta Ahmadínežáda za složení jeho vlády
Íránský prezident Ahmadínežád představil svou vládu. Poslanci některé ministry nechtějí
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme