Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb

Íránské volby nebyly minulý týden zfalšované a prezidentem země bude nadále Mahmúd Ahmadínežád. Při Pátečním kázání na Teheránské univerzitě to prohlásil nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chámeneí. Při svém prvním veřejném vystoupení od voleb také vyzval k okamžitému ukončení týden trvajících demonstrací proti údajným volebním podvodům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ajatolláh Chámeneí

Ajatolláh Chámeneí | Zdroj: ČTK

Ajatolláh Chámeneí upozornil, že Ahmadínežád získal o 11 milionů hlasů více než jeho hlavní protikandidát Mír-Hosejn Músaví. Pak vůdce položil řečnickou otázku, zda je opravdu možné zmanipulovat výsledek o 11 milionů hlasů, což je čtvrtina všech odevzdaných lístků.

Chámeneí prohlásil, že podporuje i politický program dosavadního prezidenta. Jak řekl, za další nepokoje v ulicích a jejich důsledky prý nesou plnou odpovědnost politici, kteří protesty podněcují.

Projev poslouchal nejen Ahmadínežád, ale i Músaví. Britský deník The Times dnes napsal, že Chámeneí tohoto politika ostře varoval - buďto se dnes ukáže a podpoří tak vůdcovo poselství, nebo definitivně upadne v nemilost náboženského režimu.

O situaci v Íránu si můžete také přečíst:
Íránští demonstranti si připomněli památku obětí povolebních nepokojů
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Izraelská špionáž očekává brzký konec nepokojů v Íránu
Íránská vláda si předvolala k protestu vedoucího české ambasády
Íránská rada dohlížitelů zřejmě nechá přepočítat výsledky prezidentských voleb
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránci masově volí prezidenta, oba hlavní kandidáti předem hlásí vítězství

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme