Nejvyšší soud definitivně vyhlásil nového ukrajinského prezidenta

Téměř nekonečné prezidentské volby na Ukrajině dospěly definitivně do cíle. Ukrajinský nejvyšší soud totiž povolil oficiálně vyhlásit opozičního kandidáta Viktora Juščenka prezidentem a oznámit výsledky v novinách. Podle zákona tak nebrání už nic v cestě inauguraci nového lídra Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace na Ukrajině | Foto: EBU

Před týdnem nejvyšší ukrajinský soud zakázal oficiální zveřejnění výsledků opakovaného druhého kola prezidentských voleb. Vzal si čas na posouzení žalob Viktora Janukovyče proti regulérnosti hlasování a anulování výsledků. Podle ukrajinských zákonů mohly být Janukovyčovy stížnosti projednány sice až do zítřka, ale už dnes soudci řekli, že není důvod, aby centrální volební komise nezveřejnila v novinách, že vítězem voleb je definitivně Viktor Juščenko.

Současně ale tábor poraženého kandidáta Janukovyče požádal soud, aby pozastavil posouzení jejich žaloby a počkal, jak dopadnou stížnosti u nižších soudů. Členové centrální volební komise ale dodali, že ty už stejně rozhodnutí nejvyššího soudu neovlivní a není nutné dál čekat. Volební seriál na Ukrajině tak končí. Teď už je na řadě poslední díl: inaugurace nového prezidenta Viktora Juščenka.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme