Nejvyšší soud definitivně vyhlásil nového ukrajinského prezidenta

Téměř nekonečné prezidentské volby na Ukrajině dospěly definitivně do cíle. Ukrajinský nejvyšší soud totiž povolil oficiálně vyhlásit opozičního kandidáta Viktora Juščenka prezidentem a oznámit výsledky v novinách. Podle zákona tak nebrání už nic v cestě inauguraci nového lídra Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace na Ukrajině | Foto: EBU

Před týdnem nejvyšší ukrajinský soud zakázal oficiální zveřejnění výsledků opakovaného druhého kola prezidentských voleb. Vzal si čas na posouzení žalob Viktora Janukovyče proti regulérnosti hlasování a anulování výsledků. Podle ukrajinských zákonů mohly být Janukovyčovy stížnosti projednány sice až do zítřka, ale už dnes soudci řekli, že není důvod, aby centrální volební komise nezveřejnila v novinách, že vítězem voleb je definitivně Viktor Juščenko.

Současně ale tábor poraženého kandidáta Janukovyče požádal soud, aby pozastavil posouzení jejich žaloby a počkal, jak dopadnou stížnosti u nižších soudů. Členové centrální volební komise ale dodali, že ty už stejně rozhodnutí nejvyššího soudu neovlivní a není nutné dál čekat. Volební seriál na Ukrajině tak končí. Teď už je na řadě poslední díl: inaugurace nového prezidenta Viktora Juščenka.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme