Nejvyšší soud rozhoduje o americkém prezidentovi

Americký Nejvyšší soud zahájil slyšení, ve kterém má rozhodnout na žádost právního týmu republikána George Bushe o právoplatnosti ručního přepočítávání volebních lístků v prezidentských volbách na Floridě. Jde o historicky první a klíčovou intervenci Nejvyššího soudu v amerických prezidentských volbách, ve kterých soupeří o vítězství Bush s demokratem Albertem Gorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bush byl sice vyhlášen vítězem rozdílem 537 hlasů, Gore se ale nevzdává a spustil řadu soudních procesů, které Bushovo vítězství zpochybňují.

Bush požaduje, aby Nejvyšší soud označil ruční sčítání za protiústavní a neplatné, Gore se domáhá opaku. Jejich právní týmy budou mít devadesát minut, aby soudu prezentovaly své argumenty. Ruční přepočítávání povolil floridský Nejvyšší soud. Soud vyloučil možnost nahrávání a natáčení během slyšení, ale přislíbil, že okamžitě po skončení sezení vydá zvukovou nahrávku případně i videokazetu místním sdělovacím prostředkům. Výrok soudu se očekává až někdy příští týden.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme