Nejvyšší soud rozhoduje o americkém prezidentovi

Americký Nejvyšší soud zahájil slyšení, ve kterém má rozhodnout na žádost právního týmu republikána George Bushe o právoplatnosti ručního přepočítávání volebních lístků v prezidentských volbách na Floridě. Jde o historicky první a klíčovou intervenci Nejvyššího soudu v amerických prezidentských volbách, ve kterých soupeří o vítězství Bush s demokratem Albertem Gorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bush byl sice vyhlášen vítězem rozdílem 537 hlasů, Gore se ale nevzdává a spustil řadu soudních procesů, které Bushovo vítězství zpochybňují.

Bush požaduje, aby Nejvyšší soud označil ruční sčítání za protiústavní a neplatné, Gore se domáhá opaku. Jejich právní týmy budou mít devadesát minut, aby soudu prezentovaly své argumenty. Ruční přepočítávání povolil floridský Nejvyšší soud. Soud vyloučil možnost nahrávání a natáčení během slyšení, ale přislíbil, že okamžitě po skončení sezení vydá zvukovou nahrávku případně i videokazetu místním sdělovacím prostředkům. Výrok soudu se očekává až někdy příští týden.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme