Nejvyšší soud Ukrajiny posuzuje regulérnost voleb

Stížnostmi na druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb se začal zabývat Nejvyšší soud země. Na stole jich soudci mají na jedenáct tisíc, a tak jejich rozhodování můžete trvat i několik dnů. Volby za zmanipulované považují stoupenci kandidáta na hlavu státu Viktora Juščenka. Na jeho podporu demonstrují v ulicích velkých měst hlavně na západě Ukrajiny statitíce lidí. Ruskojazyčný východ země stojí za Janukovyčem, současným premiérem a oficiálním vítězem prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kyjevě

demonstrace v Kyjevě | Foto: EBU

Zákonodárci ve východoukrajinském Doněcku v neděli večer odhlasovali uspořádání referenda o autonomii oblasti. Uskuteční se v neděli 5. prosince. Právě východní část Ukrajiny podporuje Viktora Janukovyče, který podle zpochybňovaných výsledků vyhrál před týdnem prezidentské volby.

Oficiálně se má plebiscit týkat určení statusu regionu, ale pozorovatelé se domnívají, že jde o první krok k postupnému odtržení oblasti od federativní Ukrajiny, která má 24 regionů. Autonomii má zatím pouze Krym.

Referendum má obyvatelům dát možnost, aby schválili návrh na změnu ústavy, která by autonomii oblasti umožnila. Ukrajinská ústava však zatím zná pouze institut celonárodního referenda.

Mezitím dala ukrajinská opozice v neděli večer dosluhujícímu prezidentovi Leonidu Kučmovi 24 hodin na to, aby odvolal premiéra a oficiálního vítěze sporných prezidentských voleb Viktora Janukovyče. "Dáváme Kučmovi ultimátum. Musí odvolat Viktora Janukovyče a guvernéry separatistických regionů Doněcka, Luhanska a Charkova," apelovala před demonstranty v Kyjevě poslankyně Julija Tymošenková. Jinak prý bude opozice Kučmu považovat za zločince a dá podnět k jeho trestnímu stíhání. Současně vyzvala armádu, aby bránila zájmy lidu.

Podle polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského, který byl zprostředkovatelem jednání mezi vládním táborem a opozicí, musí i Juščenko počítat při prosazování své politiky s velkým sousedem - Ruskem. "Juščenko nemá možnost uplatňovat politiku, která by nebrala ohled na Rusko. Ukrajina Rusko potřebuje jako politického i hospodářského partnera. Stejně jako Rusko potřebuje i Evropa, řekl polský prezident.

Milan Kopp, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme