Nejvyšší soud USA bude řešit zvýhodňování rasových menšin

Rasová problematika se znovu dostává do zorného pole amerického Nejvyššího soudu. Projednávat teď bude případ bělošské studentky z Texasu, kterou údajně poškodilo zvýhodňování rasových menšin. Rozhodnutí soudu může ovlivnit rasovou politiku univerzit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na současné žáky a studenty čekají zcela nová existenční rizika.

Na současné žáky a studenty čekají zcela nová existenční rizika. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Studentka Abigail Fisherová měla výborné výsledky na střední škole. Přesto ji Texaská státní univerzita nepřijala a ona tvrdí, že její místo dostal některý uchazeč na základě příslušnosti k rasové menšině. Skutečnost, že je běloška, ji proto údajně poškodila.

Univerzita přijímá nejlepší středoškolské studenty přímo, do tohoto výběru se však Fisherová těsně nedostala. Další přijímací řízení bralo v potaz i další ohledy a Fisherová tvrdí, že jedním z nich bylo rasové hledisko.

Univerzity mohou brát v potaz rasu studenta. V případě vyrovnané úrovně uchazečů se může škola rozhodnout, že přijme kvůli větší diverzitě někoho z menšiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka dodal v Ranním Radiožurnálu podrobnosti k případu

Kauza Fisherové dorazila po několika odvoláních k Nejvyššímu soudu, který upozornil na její závažnost už tím, že se jí hodlá zabývat. Nejvyšší soud si totiž vybírá opravdu jen zásadními případy, konkrétně vyhoví jednomu až dvěma procentům z těch, kteří se na něho obracejí.

Jeho verdikt podle očekávání ovlivní praxi na amerických vysokých školách.

Pozitivní diskriminace v tvrdé formě, jak se uplatňovala v 70. letech, už v Americe neexistuje. Například na univerzitách nesmějí být pevné kvóty, které by stanovily určité procento podle rasy.

Navzdory posunu v rasové otázce ve Spojených státech stále platí, že američtí černoši mají dvojnásobnou nezaměstnanost a téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se dostanou do vězení.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme