Nejvyšší soud USA bude rozhodovat o zákazu zbraní ve městech

Nejvyšší soud Spojených států čeká přelomový verdikt. Právě dnes začnou soudci rozhodovat o tom, jestli mají jednotlivé americké státy a města právo zakázat nošení zbraní. Případ bude mít pravděpodobně dalekosáhlé důsledky pro mnoho měst, které zbraně omezují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraň. Ilustrační foto.

Zbraň. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V Chicagu se pistole na veřejnosti nesmí nosit už skoro tři desítky let. Skupina lidí vedená jistým Otisem McDonaldem před soudem zákaz napadla, jako porušení druhého dodatku americké ústavy, který zaručuje všem občanům právo zbraně nosit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky o sporu o zákazu zbraní ve Spojených státech amerických.

Motivovalo je jiné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který před dvěma lety označil za neústavní podobný zákaz ve Washingtonu. Ten je ale federálním územím. Chicago je ve státě Illinois. Nejvyšší soud tak bude rozhodovat o tom, jestli může některý stát nebo město omezit právo Američanů na nošení zbraní bez ohledu na federální ústavu. A to je velmi citlivé téma.

Nejvyzbrojenější národ na světě

Jde přitom současně o problém, který už dlouho Spojené státy rozděluje. Stále platí, že Američané jsou nejvyzbrojenějším národem na světě. Odhady počtu zbraní v rukou civilistů se liší, je ale jisté, že v přepočtu na obyvatele bezkonkurenčně vedou.

Ve Spojených státech žije necelých pět procent světové populace, ale tenhle zlomek obyvatel planety má v rukou podle odborníků asi 35 až 50 procent všech ručních zbraní.

Národní asociace držitelů zbraní argumentuje statistikami, podle kterých stále ubývá nehod, při nichž v důsledku použití střelné zbraně umírají lidé. Uvádí na konkrétních číslech, že mnohonásobně víc Američanů zemře při dopravních nehodách.

Jejich odpůrci kontrují statistikou, podle které je ve Spojených státech každý rok okolo deseti tisíc lidí zavražděných puškou nebo pistolí. Další tisíce jich zemřou při nehodách, uvádějí organizace požadující přísnější kontrolu a pravidla pro prodej a vlastnictví zbraní.

Obě zájmové skupiny teď vedou intenzivní mediální kampaň. Americký Nejvyšší soud tak čeká nelehké rozhodování v případu, který hýbe veřejným míněním.

Vít Pohanka, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme