Nejvyšší soud USA odmítl odložit popravu za vraždu v nezletilosti

Nejvyšší soud spojených států odmítl odložit popravu muže, který byl odsouzen za vraždu v nezletilosti. O zítřejší popravě Napoleona Bieslyho v Texasu rozhodlo vyrovnané hlasování soudců, které dopadlo poměrem tři ku třem. Pro odklad popravy je totiž zapotřebí většiny hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K ojedinělému výsledku v devítičlenném tribunálu Nejvyššího soudu USA došlo poté, co se tři soudci zdrželi hlasování kvůli profesionálním vztahům se synem oběti vraždy, který je sám federálním soudcem. Napoleon Biesly spáchal vraždu před sedmi lety ve věku sedmnácti let. Nejvyšší soud USA by měl dnes rozhodnout, zda americká ústava zakazuje popravy osob, které nedosáhly v okamžiku spáchání zločinu věku 18 let. Expertní skupina komise OSN pro lidská práva vyzvala Spojené státy, aby uvalily moratorium na tresty smrti kvůli podezření z rasové zaujatosti. Podle zprávy Amnesty International jsou Spojené státy jedinou vyspělou zemí světa, která popravuje nezletilé odsouzence.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme