Nejvyšší soud USA se zastal pekaře, který odmítl upéct svatební dort gayům z Colorada

Nejvyšší soud Spojených států se v pondělí postavil za pekaře z Colorada, který v roce 2012 odmítl upéct svatební dort pro homosexuální pár. Pro Jacka Phillipse, který svůj postoj zdůvodnil neslučitelností s křesťanským cítěním, je to první vítězství, soudy nižší instance se dosud přikláněly k tomu, že se dopustil diskriminace.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Coloradský pekař Jack Phillips na snímku z roku 2017. | Foto: Rick Wilking | Zdroj: Reuters

Případ vyvolává v USA již několik let velkou pozornost. Homosexuální pár Charlie Craig a David Mullins si v roce 2012 na vzpurného pekaře stěžovali u coloradské komise pro dohled nad občanskými právy, která rozhodla, že Phillips porušil státní zákon zakazující podnikatelům odmítat své služby kvůli rase, pohlaví či sexuální orientaci.

Phillips se s verdiktem komise odmítl smířit a odvolal se, ale coloradské soudy stanovisko komise rovněž podpořily. Pekařův případ nakonec skončil u nejvyššího soudu USA, jehož rozsudek ale není definitivní, pokud jde o podobné případy.

Soudci, mezi kterými byli i ti považovaní za liberální, se shodli na tom, že komise jednala v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy, který zaručuje svobodu vyznání.

Senát ve zdůvodnění rovněž uvedl, že řešení si vyžaduje další rozbory a že podobným případům se nyní věnuje několik odvolacích soudů. U nejvyššího soudu USA je i další podobná kauza, která se týká květinářství, jež odmítlo dodat květiny na homosexuální svatbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme