Nejvyšší soud USA potvrdil platnost zdravotnické reformy

Reforma zdravotnictví prezidenta Obamy je v souladu s americkou ústavou. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ve Washingtonu má vláda právo požadovat po občanech povinné zdravotní pojištění. Jedná se totiž o svého druhu daň, nikoliv o svévolný zásah do občanských svobod. Nejvyšší soud tak rozhodl těsnou většinou pěti ku čtyřem hlasům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci zdravotnické reformy před Nejvyšším soudem ve Washingtonu

Odpůrci zdravotnické reformy před Nejvyšším soudem ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Verdikt Nejvyššího soudu znamená velké vítězství pro Baracka Obamu. Prosazení reformy ho stálo mnoho úsilí a kompromisů. Hned po jejím odhlasování Kongresem v roce 2010 kritici reformu napadli u soudů. Tvrdili, že je neústavní její klíčový bod, který počítá se zavedením povinného pojistného pro všechny Američany od roku 2014.

Nejvyšší soud dal teď Obamovi za pravdu a vzal do značné míry vítr z plachet republikánům, a to jen pět měsíců před prezidentskými volbami.

Podle různých konfliktních informací to ale nejdřív vypadalo tak, že Nejvyšší soud Spojených států prohlásí klíčový bod zdravotnické reformy za neústavní. Teprve po podrobnějším čtení komplikovaného rozsudku vyšlo najevo, že soud federální vládu podpořil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schválení reformy zdravotnictví v USA informuje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Soudci se těsnou většinou usnesli, že povinné pojištění neporušuje ústavní práva Američanů. Ne všechny body reformy ale soud podpořil. Odmítl například ustanovení, které jednotlivým států nařizovalo více podporovat lékařskou péči pro chudé.

Podle prezidenta Obamy reforma nepřinese jenom větší solidaritu, ale i úspory.

„Přestože jsem věděl, že to nebude politicky populární, rozhodl jsem se zavést povinné pojištění, a posílit tak solidaritu zdravotního systému. Přesto chápu, že je to velmi kontroverzní. Ale s dnešním rozsudkem je čas pohnout se dál a soustředit se na akutní ekonomické otázky.“

„Věřím, že když se ohlédneme za pět, deset nebo dvacet let, zjistíme, že se nám daří lépe, protože jsme měli odvahu přijmout tento zákon,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Romney slibuje zrušení povinného pojištění

Republikánský kandidát na úřad prezidenta Mitt Romney dnes zopakoval, že v případě zvolení hned první den začne pracovat na tom, aby reformu odvolal. Romney zdůrazňuje hlavně jeden aspekt sporu: soudci Nejvyššího soudu sice rozhodli, že reforma není neústavní, ale neřekli, že ‘by to byl dobrý zákon nebo základ nějaké dobré zdravotnické reformy a politiky‘.

Nejednoznačné politické vítězství

Přestože Barack Obama ve sporu o zdravotnickou reformu zvítězil, není úplně zřejmé, že mu to může jednoznačně pomoci v prezidentské kampani před listopadovými volbami. Na dnešním rozhodnutí soudců je podle zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanky několik věcí, které současnému prezidentovi zároveň moc nepomáhají.

„Nejvyšší soud povinné zdravotní pojištění označil za daň, kterou má vláda právo požadovat. Problém je ale v tom, že Obama a demokraté vždycky tvrdili, že tato reforma žádné nové daně nepřinese. No a republikáni už v prvních reakcích začali velmi vehementně a řekl bych důvěryhodně vystupovat s tím, že Obama vlastně lhal.“

„Kromě toho je tady ještě ta skutečnost, že větší část Američanů je proti reformě v této podobě. A to může paradoxně pomoct Mittu Romneymu, protože mu to může přinést určité hlasy nerozhodnutých voličů,“ konstatoval zpravodaj.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme