Nejvyšší soud USA rozhoduje o prezidentu

Americký Nejvyšší soud ukončil hodinu a půl trvající slyšení ve sporu o ruční přepočítávání hlasů odevzdaných v prezidentských volbách pro kandidáta demokratů Alberta Gorea a republikána George Bushe. Soud nevydal okamžité rozhodnutí, výnos se však očekává dnes a nejpozději zítra ráno. Devět soudců kladlo otázky právním zástupcům obou kandidátů, aby si mohlo udělat názor na to, zda povolit, nebo definitivně zastavit ruční prověrku volebních lístků, které sčítací stroje vyřadily kvůli špatnému označení kandidáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z otázek soudců prý směřovala k tomu, jaké standardy byly používány při prohlídce volebních lístků. Floridský Nejvyšší soud, který ruční prověrku v pátek nařídil a kterou v sobotu Nejvyšší soud v samém počátku pozastavil, stanovil jako hlavní měřítko tzv. jasně projevenou vůli voliče. Nejasná formulace tohoto kritéria byla jedním z důvodů, proč Bush požadoval zastavení ruční prověrky.

Mezi soudci existují názorové rozdíly na ruční přepočítávání hlasů. Rozdíly se projevily v sobotu, kdy soud nařídil jeho pozastavení těsným poměrem pěti ku čtyřem hlasům. Jeden ze soudců označil rozhodnutí většiny kolegů za nemoudré a jdoucí za hranice tradiční soudcovské zdrženlivosti v takových sporech.

V rozkladu pro nejvyšší americký soud Gore argumentoval nutností neopominout jediný odevzdaný hlas, protože hlas každého voliče je základem demokracie. Bush uvedl, že přepočítávání podle nejasných měřítek mění pravidla uprostřed hry, a to je v demokracii podle něho nepřípustné.

Další odklad přepočítání staví Gorea do neřešitelné časové tísně, protože Florida musí do úterý jmenovat své zástupce do sboru volitelů, který prezidenta formálně zvolí 18. prosince. Gore doufal, že prověrka hlasů smaže rozdíl několika set hlasů ve prospěch Bushe a umožní mu získat floridské volitele, kteří jsou klíčoví pro dosažení většiny v 538 členném sboru.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme