Nejvyšší soud v Dillí vydal rozsudek, který znamená naději pro nemajetné pacienty

Naději pro miliony nemajetných pacientů znamená rozsudek Nejvyššího soudu v indickém Dillí, který zamítl švýcarské farmaceutické firmě Novartis žádost o patentování vylepšené verze léku proti rakovině Glivec. Soud odmítl patent proto, že nová verze léku se od původní receptury liší jen nepatrně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právník Anand Grover vedl boj proti švýcarskému farmaceutickému gigantu Novartis ohledně léku Glivec

Právník Anand Grover vedl boj proti švýcarskému farmaceutickému gigantu Novartis ohledně léku Glivec | Zdroj: ČTK

O rozsudku se mluví jako o přelomovém. Šlo o další osud generik, tedy léků, které se vyrábějí podle receptur, které už nejsou kryté patentem. Ten cenu léčiv velmi prodražuje. I Indii se právě velké množství těchto generických léků vyrábí, mimo jiné lék proti rakovině Glivec.

Šest let bojoval švýcarský farmaceutický gigant o to, aby zaregistroval novou verzi léku a znovu jej na řadu let začal chránit patentem. Nejvyšší soud v Díllí teď ale rozhodl, že nový lék se od původního léku liší pouze nepatrně, a registraci odmítl.

Jde ale o celou řadu jiných léků, třeba pro pacienty, kteří jsou HIV pozitivní a jsou závislí, jako miliony dalších, na léku, kterému také už vypršela patentová ochrana.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí Nejvyššího soudu v Dillí ohledně farmaceutické firmy Novartis mluvil Jaromír Marek

„Teď beru léky každý den a žiju docela normálně. Moje žena a moje dvě děti jsou negativní. Když vysadím, co bude potom? Virus začne v mém těle pracovat. Kdybych přestal brát léky, byl by konec. Tady jde opravdu o život,“ říká jeden z nich.

Ceny léků patentem chráněných a generik se přitom radikálně liší. Když zůstaneme u léků pro HIV pozitivní, v roce 2000 stála léčba jednoho pacienta za rok 10 000 dolarů, po vstupu generik na trh přijde na pouhých 150 dolarů ročně. Léčba je tak přístupná podstatně většímu počtu lidí.

Podle Novartisu tento rozsudek zbrzdí výzkum, který je drahý. Rozsudek naopak uvítaly různé neziskové společnosti, třeba Lékaři bez hranic - podle nich jde hlavně o to, aby chudým lidem zůstaly levné léky.

Jaromír Marek, Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme