Nejvyšší soud znovu odmítl odvolání rodičů Terri Schiavové

Rodiče Terri Schiavové, která byla po 15 letech života v komatu předminulý pátek odpojena od umělé výživy a umírá ve floridské nemocnici, využili v noci na dnešek poslední možnost a podali nové odvolání k Nejvyššímu soudu USA. Ten o něco později podle očekávání odmítl se případem zabývat, jako už pětkrát předtím. Rozhodnutí je zřejmě posledním v této mnoho let trvající soudní při.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terri Schiavová

Terri Schiavová | Zdroj: ČTK

Rodiče Schiavové svým odvoláním reagovali na včerejší rozhodnutí odvolacího soudu v Atlantě, který se také odmítl případem zabývat. Své odvolání se tentokrát pokusili odůvodnit tím, že nebylo jasně a přesvědčivě dokázáno, že jejich dcera by si v dané situaci přála umřít, kdyby mohla mluvit, jak tvrdí její manžel.

Žádali proto soudní příkaz k obnovení výživy dcery, aby byl čas tuto záležitost u soudů nižší instance prověřit. V předchozím odvolání argumentovali tím, že manžel neměl jejich souhlas s ukončením umělé výživy. Nejvyšší soud své odmítnutí nijak nekomentoval ani nezdůvodnil. Zatím není jasné, zda existuje ještě nějaká právní možnost eutanazii jednačtyřicetileté ženy zvrátit.

Schiavová utrpěla před 15 lety v důsledku srdeční zástavy vážné poškození mozku a v činnosti zůstaly jen její základní životní funkce. Bez potravy a tekutin je již čtrnáctý den. Podle původního odhadu lékařů může zemřít do dvou týdnů od ukončení umělé výživy, tedy již brzy.

Zákonným zástupcem Schiavové zůstává její manžel Michael Schiavo, který tvrdí, že jeho žena si nepřála, aby byla uměle udržovaná při životě. Rodiče s ním vedou sedm let právní bitvu o opatrovnictví, jejímž cílem je zachování Terriina života. Otec s matkou věří, že by se její stav mohl v budoucnu zlepšit.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme