Nejvyšší varhany na světě a zároveň čistička slané vody. To je EXPO 2012 v Soulu

Ještě několik týdnů je v jihokorejském přístavním městě Josu otevřena letošní výstava EXPO 2012. Mottem tříměsíční show je oceán a pobřeží. Mořský život je možné navíc pozorovat i mimo výstavní pavilony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EXPO 2012 v Jižní Koreji | Foto: Kateřina Procházková

Pro zpestření návštěvníkům hrají nejvyšší varhany na světě. Multifunkční stavba je také vyhlídkovou věží a čističkou slané vody.

Té je totiž v přístavním městě Josu mnoho a na výstavě EXPO, která tam právě probíhá, je nejčastějším námětem expozic. Velká část z výstav je také zaměřena na ekologii a využívání přírodních zdrojů.

„Mořská voda se dá čistit a proměnit na pitnou vodu. Jde o technologii, kterou úspěšně prodáváme do celého světa a pomáháme zachránit tisíce lidí na světě před smrtí,“ vysvětluje inženýr Kyung-Tae Kim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě EXPO 2012 v Jižní Koreji natáčela asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Z čističky ve věži to pak není daleko do výstavního akvária, ve kterém vedle živých ryb plavou i rybky roboti.

Nejpůsobivější je zastoupení samotného organizátora - Jižní Koreje. Pořadatel do celého výstaviště včetně svého pavilonu investoval 10 miliard amerických dolarů, tedy asi 200 miliard korun. Pro Soul je totiž prezentace země velmi důležitá.

„Korejská republika se účastní všech světových výstav, ať už jsou to výstavy malé, nebo velké, a to už od roku 1962. Tehdy v USA byla Korea ještě velmi chudou zemí a její hrubý národní produkt sotva překračoval 100 dolarů na osobu," zasvěcuje do historie účasti na EXPu český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša.

„Přesto dospěli k názoru, že tato prezentace je pro ně důležitá a každá korejská vláda je přesvědčená o tom, že účast právě na takovýchto výstavách je klíčová pro branding a prezentaci vlastní země,“ dodává.

V bludišti pavilonů je i jeden z porotců letošní výstavy, který právě vybírá nejzdařilejší stavbu a prezentaci.

EXPO 2012 v Jižní Koreji | Foto: Kateřina Procházková

„Rozumím, že pro vnitrozemské země mohlo být letošní vodní téma EXPa vzdálené. Je ale velká škoda, že Česká republika tady nemá zastoupení a korejská veřejnost neuvidí nic ze skvělého českého designu a architektury, kterou jste představili například před dvěma lety v Šanghaji,“ komentuje neúčast Čechů porotce Kang Hong-bin.

Právě on na šanghajském EXPu věnoval tvůrcům českého pavilonu stříbrnou medaili za kreativitu. To, že v Josu letos Česko chybí, je velká škoda. Také proto, že Korejci jsou největšími investory v České republice a o českou zemi a její kulturu se opravdu zajímají.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme