Nejznámější čínský disident Liou může být převezen k ošetření do zahraničí, tvrdí západní lékaři

Nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po může být bezpečně převezen k ošetření do zahraničí, jak si přeje. V neděli to uvedli dva západní lékaři, kteří 61letého pacienta navštívili v nemocnici. Ta tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje. Nejznámější čínský politický vězeň, který se inspiroval Chartou 77, trpí rakovinou jater.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografii  západních lékařů u pacienta Liou Siao-poa zveřejnila nemocnice na svých webových stránkách.

Fotografii západních lékařů u pacienta Liou Siao-poa zveřejnila nemocnice na svých webových stránkách. | Zdroj: Profimedia

„Liou a jeho rodina požádali, aby zbytek péče byl poskytnut v Německu nebo ve Spojených státech," napsali ve společném prohlášení onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu.

„I když při převozu každého pacienta vždy existuje určité riziko, oba lékaři věří, že Liou může být bezpečně převezen s příslušnou lékařskou péčí a podporou. Lékařský převoz by se ale měl uskutečnit co nejrychleji," uvedli podle agentury Reuters.

Liou Siao-po na snímku z roku 2009 | Zdroj: Reuters

Peking minulý týden diplomatům z USA a EU vzkázal, že Liou je v příliš vážném stavu na to, aby mohl být převezen do zahraničí.

Lékaři z USA a Německa po návštěvě pacienta uznali kvalitu péče, jaká je disidentovi v čínské nemocnici poskytována. „Lékaři mu doporučili paliativní péči. Existují ale i další možnosti, včetně intervenčních postupů a radioterapie," popsali.

Čínské ministerstvo zahraničí prohlášení doktorů zatím nekomentovalo. Neuvedlo ani, zda Liou bude moci zemi opustit.

Před nemocnicí, kde je hospitalizován, parkují podle reportérů agentury Reuters policejní auta. Jednomu z novinářů byl o víkendu vstup do nemocnice odepřen s tím, že tam mohou jen pacienti, nebo lidé, kteří dostali pozvání. 

Ochránci lidských práv a západní zahraniční vlády volají po tom, aby Čína disidentovi a jeho ženě přesun do zahraničí umožnila. Podle některých čínských aktivistů a dalších disidentů je prohlášení lékařů důležité a pozitivní, protože ukazuje, že tvrzení čínské nemocnice není pravdivé a zahraniční diplomaté si případu Lioua všímají.

Inspirován Chartou 77

Agentura AP v pátek uvedla, že Liou přestal dostávat lék proti rakovině, protože tak rozhodli jeho čínští lékaři. Chtějí prý zajistit, aby oslabená játra nebyla přetěžována.

Západní lékaři 61letého disidenta navštívili v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. | Zdroj: Reuters

Nyní se disident léčí v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Protože málo jedl a v těle se mu hromadily břišní tekutiny, byl převeden na umělou nitrožilní výživu, napsala agentura DPA.

Liou byl z vězení podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater.

Od roku 2009 si odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Liou dostal Nobelovu cenu za mír v roce 2010. Jeho žena je od té doby fakticky držena v domácím vězení a trpí depresí. Čína také následně zmrazila na šest let diplomatické vztahy s Norskem, v jehož metropoli Oslu se ceny udělují.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme