Nekatolíku, podepiš, nebo tě deportujeme. Polská poslankyně chce přísahu věrnosti pro ateisty i muslimy

Polská vládní poslankyně Beata Mateusiak-Pieluchová ve svém blogu napsala, že chce pro cizince žijící a pracující v Polsku efektivnější mechanismus legalizace jejich pobytu. Podle političky Práva a spravedlnosti by měli ateisté, pravoslavní věřící nebo muslimové měli podepisovat prohlášení, ve kterém by se zavazovali respektovat ústavu a polské hodnoty. Pokud by to nesplnili, čekalo by je vyhoštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z náměstí Piłsudského ve Varšavě | Foto: Filip Harzer

„Musíme po ateistech, pravoslavných i muslimech požadovat prohlášení o tom, že znají polskou ústavu a hodnoty a zavazují se je plně respektovat,“ píše poslankyně v textu, který věnuje polsko-ukrajinským vztahům a imigraci.

Cizince jiné víry než katolické, kteří by věrnost Polsku neslíbili, by pak podle zákonodárkyně mělo čekat vyhoštění. „Nesplnění této podmínky by mělo být důvodem k deportaci,“ tvrdí Mateusiak-Pieluchová.

Poslankyně text sepsala po zhlédnutí nového polského filmu Volyň, který naturalisticky zobrazuje hrůzy etnických čistek mezi Ukrajinci a Poláky v letech 1943-1944.

Výroky vzbudily bouři na sociálních sítích, třeba na Twitteru se hlásí lidé k ateismu s hashtagem „deportace“.

Sama Mateusiak-Pieluchová na svém facebookovém profilu uvedla, že chce jen vzbudit diskusi o „problémech, které znamená stoupající počet žijících a pracujících imigrantů v Polsku“. Její text prý nijak s náboženstvím nesouvisí.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme