Někdejšího srbského velitele Vasiljkoviče Austrálie zřejmě nevydá

Bývalého důstojníka srbských polovojenských organizací v Chorvatsku Dragana Vasiljkoviče, obviněného z válečných zločinů, zřejmě jeho stávající vlast - Austrálie - Chorvatsku nevydá. Rozhodl o tom ve středu australský odvolací soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Austrálie | Foto: World Facts Book

Chorvatská justice obviňuje Vasiljkoviče, že v letech 1991 - 1993 během srbsko-chorvatského válečného konfliktu cvičil srbské povstalce a vydal rozkazy k týrání zajatých chorvatských vojáků. Navíc prý přispěl k vyhnání civilních obyvatel kolem měst Šibenik a Knin.

Čtyřiapadesátiletý Vasiljkoviš ale všechna obvinění popírá a australskému odvolacímu soudu předložil argumenty, že v případě jeho vydání by byl v Chorvatsku jeho proces patrně zmanipulován.

Soud Vasiljkovičovi uvěřil a navíc nařídil jeho okamžité propuštění z vazební věznice, a to s odkladem do konce tohoto týdne, s ohledem na lhůtu, ve které se mohou právníci zastupující Chorvatsko proti rozhodnutí odvolat.

Přečtěte si také:
Karadžič čelí před haagským trestním tribunálem nové žalobě
V Banje Luce podpořili demonstrací Radovana Karadžiče
Evropská unie neodměnila Srbsko za zadržení Radovana Karadžiče
V Haagu začne proces se srbským ultrapravicovým politikem Šešeljem
Bývalý srbský ministr Šešelj obviněný z válečných zločinů má být údajně propuštěn

Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme