'Někdo ji zabil, ale můj otec to nebyl.' Američana před popravou zachránila internetová kampaň

Marcellus Williams měl být od úterý 6. hodiny večer mrtvý. Tak to stálo v rozhodnutí o jeho popravě. Za to, že je téměř padesátiletý Američan pořád naživu vděčí novým důkazům v jeho případu a zejména hlasům statisíců lidí, které rozhodnutí popravit muže navzdory pochybnostem o jeho vině pobouřilo.

Tento článek je více než rok starý.

St. Louis(USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcellus Williams na fotce z vězení

Marcellus Williams na fotce z vězení | Foto: Missouri Department of Corrections | Zdroj: Reuters

University City vyplňují zelené trávníky, košaté stromy a ulice plné domů z červených cihel. Je zde golfové hřiště, velký park a podle statistik je táto část St. Louis na americkém středozápadě mnohem bezpečnější než třeba Boston nebo Cleveland v Ohiu. V tomhle ráji vykosených dvorků a stříbrných sedanů má Lisha Gayleová ještě cosi navíc – uzavřenou uličku, ve které se pohybuje jenom ona a obyvatelé několika dalších málo domů.

Je 11. srpen 1998 a dvaačtyřicetiletá bývalá novinářka, která už několik let pomáhá jako dobrovolnice dětem, vychází ze sprchy. Kráčí dolu po schodech a poslední sekundy jejího života jsou na jedné straně úplně zřejmé a na druhé velice nejasné. Zcela jistě se ví, že Lishu Gayleovů toho dne zasáhl nůž z její vlastní kuchyně a do bránící se ženy se zapíchnul 43krát. Z domu zmizel počítač a několik dalších drobností spolu se životem usměvavé blondýny.

Pohled na vstup do ulice, ve které žila Lisha Gayleová

Až doposud měla policie, soud i úřady ve státě Missouri jasno také v tom, kdo nůž držel - tehdy devětadvacetiletý černoch Marcellus Williams. V jeho autě se našly předměty ukradené z Lishina domu a jeho bývalá přítelkyně i spoluvězeň soudu potvrdili, že se jim s vraždou svěřil. Výsledkem byl trest smrti pro Williamse.

Rozmazané číslo

Marcellus Williams měl být minulé úterý večer popraven a příběh krvavé loupeže by se tímto uzavřel. To, co ho opět dostal do pozornosti statisíců Američanů a médií z celého světa, jsou nové důkazy a neústupnost amerických úřadů.

Lisha (Felicia) Gayleová | Foto: St. Louis Post-Dispatch | Zdroj: Reuters

Nová analýza DNA, která zkoumala vzorky způsobem, jaký v roce 1998 ještě nebyl možný, vyloučila, že by vražednou zbraň držel Williams. „Není to dost na to, aby to někoho usvědčilo, ale je to dost na to, aby to někoho vyloučilo. Je to jako najít rodné číslo s několika rozmazanými čísly. Pořád máte dost na to, abyste někoho vyloučili,“ prohlásil o vzorcích forenzní expert Greg Hampikian, kterého si najali Williamsovi obhájci. Podle něj Williamsovi neodpovídají ani vzorky vlasů, které se v domě našli, a otisk boty.

Tyto důkazy ale nestačily k tomu, aby byla Williamsova poprava odložena a případ znovu otevřen. Podle úřadu státního prokurátora mohl mít Williams jednoduše rukavice a nenechat tak na noži svou DNA, o vině podle nich rozhodly jiné důkazy. „Na základě dalších důkazů v tomhle případu je náš úřad přesvědčen o Williamsově vině,“ znělo rozhodnutí. Jedním z těch rozhodujících přitom mělo být svědectví Williamsového známého a přítelkyně. Samotný Williams ale léta tvrdí, že oba tak udělali kvůli několikatisícové odměně slíbené za informace k případu.

„DNA říká, že Marcellus Williams Felicii Gayleovou nezabil, ale nejvyšší soud v Missouri ho chce stejně popravit,“ napsala na twitter pár dnů před popravou sestra Helen Prejean, známá aktivistka bojující za práva vězňů odsouzených na smrt. Je jedním z nejsilnějších hlasů těch, které postup úřadů pobouřil.

Kampaň šířená na sociálních sítích dokázala v průběhu několika dnů sesbírat 200 000 podpisů požadujících, aby zakročil guvernér. Zároveň zahltila guvernérův telefon i internetové schránky podobnými žádostmi - lidé si totiž navzájem sdíleli číslo guvernérovy kanceláře a jeho účty na sociálních sítích.  

Klid před koncem

„Sociální média doslova zachránila život Marcuse Williamse,“ sdílel na twitteru několik hodin po plánované popravě další aktivista Tarique Nasheed. Tak jednoduché to ale není. Guvernér hlasy veřejnosti totiž opravdu vyslyšel a nařídil zastavení popravy. Rozhodl ale také o prozkoumání celého případu a až na jeho základě se rozhodne, co dál.

„Trest smrti je konečný, permanentní trest. Na to, aby byl vykonán, si musí být obyvatelé Missouri zcela jistý rozsudkem viny,“ prohlásil guvernér. Ustanovil pětičlennou komisi, která celý případ znovu prozkoumá spolu s nově dodanými důkazy a dodá jeho úřadu doporučení, zda si Williams zaslouží milost.

Rodina 19 let vězněného muže o jeho nevině ale nepochybuje. „Někdo tu ženu zabil, ale nebyl to můj otec. Přál bych si, aby našli skutečného podezřelého a obvinili ho v plném rozsahu,“ prohlásil Williamsův syn Marcellus pro CNN. Podle něj byl jeho otec těsně před plánovanou popravou klidný. Podobně popsal jeho obhájde i Williamsovů reakci na změnu rozhodnutí: „Byl zamyšlený a věřím, že šťastný a zeptal se mě, co uděláme teď.“

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme