Neklidná Francie má před sebou další stávky a demonstrace

Teď, anebo nikdy, říkají francouzští odboráři a chystají další stávky a demonstrace proti důchodové reformě. Vláda je kritizuje, údajně manipulují mladé lidi, jejichž protesty v ulicích musí leckdy potlačovat policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka v Paříži proti důchodové reformě

Stávka v Paříži proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Studenti, kteří se připojili k protestním akcím, nechtěli čekat na sobotu, kdy budou ve Francii další manifestace. Přes tisíc lyceí zastavilo výuku, přes polovinu z nich studenti zablokovali.

Protestní akce se neobešly bez střetů s policií, zejména v Paříži a Lyonu. Odbory tvrdí, že se mladí lidé v ulicích bojují o svou budoucnosti a nechtějí reformu penzí.

Vláda obviňuje levici z manipulace a zneužívání radikálních postojů studentů. Ministr vnitra Brice Hortefeux apeloval na odpovědnost rodičů, aby nepodporovali touhu svých dětí vyjít do ulic. Další manifestaci čekají Francii v sobotu. Na úterý naplánovaly odborové svazy znovu vlnu stávek a demonstrací.

Jan Pokorný, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme