Neklidná je další postsovětská republika

Jihem bývalé sovětské republiky Kyrgyzstán ve Střední Asii zmítají protesty proti vládě autoritářského prezidenta Askara Akajeva. Podle některých analytiků se dá současná situace v této postsovětské republice srovnávat s nedávnými nekrvavými převraty loni na Ukrajině nebo předtím v Gruzii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyrgyzstán - území

Opoziční demonstranti protestují proti výsledkům parlamentních voleb. Ty před týdnem vyhrály provládní strany. Podle opozice byly volby zmanipulované. Ke sporadickým protestům docházelo už během minulého týdne. Dnes demonstranti obsadili sídlo místní vlády ve druhém největším kyrgyzském městě Oš. Ovládají také vedlejší město Džalalabád. Vyzbrojili se klacky a zápalnými lahvemi.

Podle poradce prezidenta Askara Akajeva se vláda snaží vyhnout konfliktu, uklidnit situaci a zasednout s opozicí k jednacímu stolu. Kyrgyzský prezident nařídil pod tlakem demonstrací přepočítání hlasů v obvodech, kde opozice výsledky voleb zpochybnila. Podle některých analytiků mohou vést protesty v Kyrgyzstánu spíše než k poklidné změně režimu jako na Ukrajině spíše k občanské válce.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme