Několik amerických vojáků utrpělo zranění po útoku na základnu v Iráku, oznámil Pentagon
Několik Američanů zřejmě utrpělo zranění při pondělním útoku na vojenskou základnu v Iráku, kde působí vojáci Spojených států a jiné zahraniční síly. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva obrany. Bílý dům sdělil, že prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová byli o útoku informováni a jednali o tom, jak budou USA reagovat.
Útok se odehrál v době vzrůstajícího napětí na Blízkém východě a poté, co Izrael minulý týden zabil v Bejrútu vysoce postaveného činitele libanonského hnutí Hizballáh a v Teheránu byl zabit, zřejmě také Izraelem, politický šéf teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja.
Nejmenovaní američtí činitelé, na které odkazovaly agentury Reuters a AP, dříve uvedli, že útok provedený pravděpodobně dvěma raketami cílil na leteckou základnu Ajn al-Asad v západním Iráku, kde působí američtí vojáci a jiné zahraniční síly.
Libanonské hnutí Hizballáh vypálilo na Izrael přes padesát raket. Většinu zlikvidoval systém Iron Dome
Číst článek
„Podle prvotních informací bylo zraněno několik amerických vojáků,“ citovala DPA mluvčího Pentagonu. „Personál základny v současné době provádí odhad škod,“ dodal mluvčí s tím, že další informace americké ministerstvo obrany poskytne co nejdříve.
Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová byli podle Bílého domu o útoku na základnu Ajn al-Asad informováni a jednali o krocích k posílení ochrany amerických vojáků, jakož i o americké odpovědi na tento útok.
Podle prohlášení Pentagonu o útoku v noci na úterý jednali také americký ministr obrany Lloyd Austin se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Shodli se, že jde o „nebezpečnou eskalaci“, uvedl Reuters.
Ajn al-Asad a další podobné základny v Iráku či v sousední Sýrii čelí častým raketovým či dronovým útokům od 7. října, kdy vpád Hamásu na jih Izraele vyvolal izraelskou odvetu v podobě vojenského tažení v Pásmu Gazy.
Minulý týden USA v Iráku provedly úder na osoby, které podle amerických představitelů připravovaly vypuštění bezpilotních letounů a představovaly hrozbu pro americké a koaliční síly.