Několik lodí u Libye vyslalo nouzový signál. Ohroženo může být přes 400 uprchlíků

Záchranáři z Malty a Itálie se vydali k libyjským břehům, odkud vyslaly nouzový signál dvě nebo tři lodě s uprchlíky. V ohrožení života tam může být přes 400 lidí. Nejméně dvacet se jich už podle telefonního svědectví utopilo. Menší plavidlo s přistěhovalci ráno ztroskotalo také na pobřeží řeckého ostrova Rhodos. Nejméně tři běženci zahynuli a více než devadesát se jich zachránilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavidlo s přistěhovalci ztroskotalo na pobřeží řeckého ostrova Rhodos

Plavidlo s přistěhovalci ztroskotalo na pobřeží řeckého ostrova Rhodos | Zdroj: Reuters

Italský premiér Matteo Renzi zdůraznil, že klíčem ke zlepšení situace je stabilizace Libye, odkud vypravují pašeráci lidí většinu lodí s uprchlíky. Vojenská intervence v severoafrické zemi ale podle Renziho není na pořadu dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU řeší problém uprchlíků, kteří se snaží z Afriky dostat na starý kontinent. Situaci komentoval politický geograf Martin Riegl FSV UK

Italská policie údajně dopadla na Sicílii významné členy kriminálního gangu, který organizuje nebezpečné plavby ve spolupráci s komplici v severní Africe.

Maltský premiér Joseph Muscat pak potvrdil obavy, že na palubě lodi potopené o víkendu mezi Libyí a Itálii bylo kolem devíti stovek lidí, zhruba o dvě stě víc oproti prvním odhadům. Zachránit se podařilo necelou třicítku uprchlíků.

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk dnes kvůli uprchlíkům svolal mimořádný summit lídrů Evropské unie. Chce na nejvyšší úrovni probrat, co mohou a musí členské státy unie společně s evropskými institucemi udělat, aby situaci zmírnily.

Podle politického geografa Martina Riegla z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se na eskalaci situace podílí poměrně velké množství faktorů.

„Je to stále trvající otázka zhroucených států, z nichž zhruba 21 z 35 nejhorších případů se nachází v Africe. Je to špatná ekonomická situace, spousta migrace je motivována právě ekonomicky. Je to poměrně dobře rozpracovaná síť ilegálních pašeráků a je to zhoršující se situace ve státech Severní Afriky, zejména Libyi, které je spíše jednou z hlavních transitních zemí,“ vyjmenovává Riegl.

Evropští lídři se kvůli uprchlíkům sejdou na mimořádném summitu

Číst článek

Menší plavidlo s přistěhovalci ztroskotalo na pobřeží řeckého ostrova Rhodos | Foto: ČTK/AP

V roce 2014 připlulo ze severní Afriky do Evropy přes 200 tisíc lidí, což znamenalo stoprocentní nárůst oproti roku 2013. Od začátku letošního roku je to už minimálně 35 tisíc uprchlíků, z toho 13500 za uplynulý týden.

Dramaticky také narůstá počet obětí riskantních plaveb. Unie loni na podzim ukončila operaci Naše moře, která zahrnovala intenzivní monitoring Středozemního moře a záchranu mnoha lodí v problémech. Brusel ale omezil dotace na tyto účely i s argumentem, že podněcovaly další výpravy uprchlíků do Evropy.

Česko chce bránit imigrantům v tom, aby z Libye do Evropy vůbec vypluli

Číst článek

Grafický přehled tragických nehod lodí s uprchlíky z Libye do Evropy v posledních dnech | Foto: ČTK

Itálie a další státy volají kvůli uprchlíkům z Afriky po větší pomoci z EU

Číst článek

Jan Prokeš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme