Několika zraněními skončila rvačka v tureckém parlamentu

V tureckém parlamentu se strhla rvačka kvůli novému školskému zákonu. Opozičním poslancům se nelíbilo, že během jednání parlamentní komise pro vzdělání vůbec nedostali slovo a že bylo 20 bodů nové normy schváleno vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje bez jakékoli rozpravy. Jde přitom o kontroverzní zákon, který má v Turecku řadu kritiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO turecký parlament | Zdroj: ČTK

Vzduchem létaly židle, facky i kopance. Rvačka, kterou vyvolala skupina opozičních poslanců, když jí byl zamezen přístup na jednání Komise pro vzdělání, skončila několika lehkými zraněními.

Do nemocnice převezli s poraněním hlavy také jednoho novináře.

První znění školského zákona poslanci vládní strany schválili během půl hodiny, aniž by k jednotlivým bodům proběhla diskuze. Takovýto postup ohodnotila opozice jako nelegální a vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje označila jako diktátorskou.

Nový školský zákon vyvolává v Turecku velkou kritiku. Chce zavést systém, ve kterém by se výuka rozdělila do tří čtyřletých cyklů.

Podle kritiků tento systém nahrává islamistům, protože by tak děti mohly v mnohem nižším věku nastoupit do náboženských škol s tím, že už ukončily povinnou školní docházku.

mta, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme