Některá prostranství v Káhiře armáda z obav před protesty uzavřela, byl však klid

Plánované masové protesty v Egyptě se nekonec nekonaly. Do několika málo pochodů se zapojily desítky, nanejvýš stovky lidí. Původně se přitom očekávalo, že právě pátek bude nejbouřlivějším dnem v týdnu. Egyptské armádní a policejní jednotky kvůli tomu preventivně obsadily některá prostranství v centru i v okolí Káhiry. Při protestech jen od minulého týdne přišlo o život na 900 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenec Muslimského bratrstva během protestu v Káhiře

Stoupenec Muslimského bratrstva během protestu v Káhiře | Zdroj: Reuters

Egyptští stoupenci Muslimského bratrstva svolali protestní pochody proti vojenskému převratu, jak nazývají události v zemi posledních týdnů. A demonstrace svolali také aktivisté, kteří nesouhlasí s včerejším propuštěním bývalého prezidenta Husního Mubáraka z vězení.

Jak hlásil z Káhiry zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček, obavy z nových střetů se nenaplnily. Třeba na Ramsesově náměstí, kde minulý pátek zemřelo přes sto lidí, bylo odpoledne úplně prázdno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Káhiře přiblížil tamní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„Jsou tam jen trhovci, a dokonce ani armáda ani policie to tam nějak nestřeží,“ popsal Macháček.

Nízká účast na demonstracích je zřejmě důsledek policejních zásahů proti předchozím demonstracím a také policejních zásahů proti Muslimskému bratrstvu.

V posledních dnech bylo zatčeno nejen samotné vedení Muslimského bratrstva, ale také někteří jeho stoupenci nebo níže postavení příslušníci. V atmosféře obav tak vyjdou do ulic jen skalní odpůrci armádního režimu. U některých mešit se sešly stovky lidí, velké demonstrace z toho však nebyly.

Symbol čtyř prstů
Islamističtí demonstranti ukazují často symbol čtyř prstů. Je to proto, že káhirská mešita, u které byl měsíc a půl velký islamistický tábor a kde došlo k největšímu střetu mezi ozbrojenými složkami a demonstranty, se jmenuje Raba al-Adavíja. Slovo „raba“ znamená „čtvrtá“. Čtyři prsty jsou připomínkou místa a symbolem celého odporu.

Pomohla možná i armádní a policejní opatření. V Káhiře bylo například úplně uzavřeno náměstí Tahrír, aby se tam demonstranti neshromažďovali.

Nízkou účast mělo i shromáždění svolané na protest proti propuštění bývalého prezidenta Mubáraka. Tam bylo asi jen 20 či 30 aktivistů.

Ti patří k proudu, který nesouhlasí ani s Muslimským bratrstvem, volajícím po návratu prezidenta Mursího, ani s armádou, která vyvolává obavy, že se vrátí autoritářský režim, jaký byl za Mubárakovy éry.

„Stěžovali si na to, že Egypťany nezajímá už příliš téma Husního Mubáraka a že se Egypťané prostě teď také bojí vyjít do ulic demonstrovat, protže to násilí bylo opravdu obrovské,“ přiblížil Macháček.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme