Některé britské nemocnice stále bojují s následky útoku hackerů. Odborníci varují před dalším úderem

S velkými obavami v pondělí zapínali své počítače po víkendu britští lékaři a další zdravotnický personál na ostrovech. Odborníci totiž počítali s dozvuky a dalším šířením škodlivého softwaru Wannacry, který zablokuje počítače se zastaralým operačním systémem a žádá výkupné. Pacienti na různých místech Spojeného království kvůli tomu nedostávají takovou péči, na jakou jsou zvyklí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě. | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Lynn Friedman

Situace je zlá hlavně v hrabství Lincolnshire na východě Anglie, kde jsou počítače v ordinacích tamních praktických lékařů mimo provoz. Lékaři a zdravotnický personál se nemůžou dostat k pacientským datům, výsledkům krevních testů a nemůžou ani vydávat recepty. Také nemocnice v této oblasti ruší sjednaná vyšetření.

Platební terminály, počítače úřadů a policie. Virus se šíří dál, největší škody napáchal v Číně

Číst článek

Dopoledne přetrvávaly potíže s počítači u sedmi z celkem 47 zdravotnických trustů (sdružení státních zdravotnických zařízení) po celé Británii, které postihl páteční kybernetický úder. To se týká i společnosti Barts Health, která provozuje pět londýnských nemocnic. Ty i nadále posílají sanitky s pacienty do jiných zařízení, ruší operace i sjednaná vyšetření.

Hodnověrné údaje o dopadech na průmyslovou výrobu v Británii zatím nejsou k dispozici. Daily Mirror napsal, že zdravotnické trusty NHS, což jsou organizace sdružující vždy několik zařízení bezplatného ostrovního zdravotnictví, dostaly minulý měsíc takzvaný „security patch“, tedy bezpečnostní záplatu pro své zastaralé operační systémy, jejíž instalace by bývala masivním dopadům pátečního útoku zabránila.

Výkupné lidé a firmy neplatí

Na sociálních sítích se také hodně řeší, jestli mají lidé s napadenými a tudíž zablokovanými počítači zaplatit výkupné 230 liber, jak vyděračský software Wannacry žádá. Britské úřady vydaly dopoledne stanovisko, kterým je jasné ne, protože neexistuje garance, že se uživateli po zaplacení částky skutečně obnoví přístup k jeho datům.

BBC spočítala, že lidé a firmy skutečně neplatí, protože na třech účtech spojených s malwarem se do pondělního rána sešlo jen 29 400 liber, což je vzhledem k rozměrům útoku velmi nízká částka.

Britská vláda bere situaci velmi vážně a v pondělí kvůli kybernetickému útoku zasedl krizový štáb Cobra vedený tentokrát ministryní vnitra Amber Ruddovou.

Počítačový expert šíření viru zastavil. I když nechtěl

Celá nebezpečná situace má i svého hrdinu, 22letého počítačového experta, který šíření „nákazy“ zbrzdil. Vědce vystupujícího pod jménem „MalwareTech“ některá britská média identifikovala coby Marcuse Hutchinse.

Zastavil útok, který ochromil tisíce počítačů po celém světě. Teď se britský mladík bojí pomsty

Číst článek

Tento zaměstnanec americké bezpečnostní firmy Kryptos Logic sledoval v pátek odpoledne šíření malwaru a všiml si, že se nitky vyděračského softwaru sbíhají k jakési doméně. Marcus si ji proto za 10 dolarů koupil, aby monitoroval šíření nákazy, čímž nevědomky šíření škodlivého softwaru zastavil.

Podle Guardianu byl napřed Marcus několik hodin v podezření, že za celým masivním útokem sám stojí. Pak se ale vysvětlilo, že stojí na správné straně barikády. Podle BBC se tento odborník a „hrdina dne“ domnívá, že přijde nový útok s vylepšeným vyděračským softwarem, a to možná ještě v pondělí.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme