Některé polské obce by americké vojáky uvítaly

Přesun amerických vojenských základen z Německa směrem na východ? Proč ne. Myšlenka je to zatím velmi mlhavá, ale ne nereálná. Vláda ve Varšavě spolu s washingtonskou administrativou zatím ale považují možnost přesunu základen do Polska za záležitost, která je takříkajíc "v plenkách". Nicméně některé polské obce se už na americké základny těší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská základna

vojenská základna | Foto: Armáda ČR

Které to jsou? Obyvatelé města Drawsko Pomorskie v Západopomořanském vojvodství nejsou právě nadšení, že v jejich sousedství je cvičný polygon. Je to ale jediný objekt, který se podílí na rozvoji města. Zatím dostává obec od armády jen daň z nemovitostí. Kdyby ale u cvičiště vznikla stálá základna, mohla by s sebou přinést rozvoj obchodu, služeb a infrastruktury. Vojáci by přece potřebovali mít zázemí, myslí si městští radní.

Do lesů kolem obce Šwietoszów v Dolním Slezsku přijíždějí několikrát ročně cvičit vojáci cizích armád. V létě se tu mají konat velké manévry Britů a Američanů. Celý okres se potýká s 23% nezaměstnaností. Podle představitelů okresu Boleslawiec, kde Šwietoszów leží, by všichni myšlenku zřízení americké základny v regionu přivítali. Už teď tam při cvičeních vojáci nechávají své peníze v obchodech a v provozovnách nejrůznějších služeb. Kdyby v blízkosti byla základna, mohli by podnikatelé vydělávat celý rok.

Starosta o kus dál ležícího města Žagaň Slawomir Kowal, kterého citoval deník Gazeta Wyborcza, také věří, že přítomnost amerických vojáků u nedalekého polygonu o rozloze 35 tisíc hektarů by mohla snížit nezaměstnanost, která v okrese dosahuje až 34%. Polygon u Žaganě přitom patří k nejlepším v Evropě. Zároveň na něm mohou cvičit 3 tisíce vojáků. Radní v Žagani sní o tom, že díky přítomnosti americké armády by mohli opravit silnice, které jsou v žalostném stavu. Mohli by rozšířit telefonní síť. Práci by dostali zdejší stavební firmy.

Podobné sny má řada dalších polských obcí, které sousedí s vojenskými prostory, nebo s kasárnami opuštěnými v roce 1993 sovětskou armádou. Veškeré úvahy a sny jsou ale zatím předčasné. Snad s výjimkou těch, které krouží kolem vojenského letiště Krzesiny u Poznaně.

Tam by už v roce 2006 mohlo mít svou domovskou přistávací plochu několik amerických stíhaček. Nejmenovaný zdroj z Washingtonu totiž listu GW potvrdil, že Pentagon už nechce dávat vydělávat miliony dolarů Německu, když Berlín nepodpořil americký postoj vůči Iráku. Mnohem raději dá část peněz zemím, které se za Spojené státy rozhodně postavily.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme