Některé volební místnosti v Afghánistánu se vůbec neotevřou

Nejméně deset procent volebních místností připravených pro prezidentské volby v Afghánistánu zůstane zavřených. Důvodem je současná špatná bezpečnostní situace v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Talibanský velitel

Talibanský velitel | Foto: A.Raffaele Ciriello

Radikální hnutí Taliban hrozí, že volby naruší násilnostmi, vládní úřady se obávají, že se voliči opravdu nechají zastrašit.

Hnutí Taliban údajně delší dobu plánuje, že bude útočit přímo na volební místnosti. Zároveň vyzvalo Afghánce, aby prezidentské volby, které se uskuteční ve čtvrtek, bojkotovali.

Úřady, které volby připravují, se obávají toho, že pokud přijdou nějaké další krvavé útoky, může se radikálům podařit voliče zastrašit tak, že nepřijdou hlasovat.

"Pokud půjdete k volbám, spustíme další kolo násilí. Když půjdete volit, stanete se spojenci cizácké vlády a nepřáteli islámu." Letáky s tímto poselstvím se objevily v afghánských městech.

Původně mělo být v zemi s předpokládanými 17 miliony voličů otevřeno 7000 volebních místností. Teď je jisté, že zdaleka ne všechny se na volby opravdu otevřou. V některých oblastech se narychlo mění i členové volebních komisí.

V Kandaháru, na jihu země, vystřídají starci odstoupivší ženy. A to i přesto, že 42 procent registrovaných voličů jsou právě ženy. V konzervativních oblastech Afghánistánu by ale jejich přítomnost ve volebních místnostech byla příliš riskantní.

Přečtěte si také:
Taliban chce zastrašit Afghánce, aby nešli k volbám
Taliban zabíjel přímo v afghánské metropoli. Jen pět dní před prezidentskými volbami
Britští poslanci kritizují vojenskou misi v Afghánistánu
Nová pravidla usnadní německým vojákům v Afghánistánu použití zbraní
Talibánští vzbouřenci v provincii Badghís kývli na příměří s vládou

Jaromír Marek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme