Některé země Britského společenství ještě neschválily zákon o nástupnictví

Velká Británie každou hodinou očekává narození prvního potomka vévodkyně Kate a prince Williama. Ať už půjde o chlapce nebo děvčátko, v linii nástupnictví bude dítěti podle nového zákona patřit 3. místo. Některé země britského společenství ale zákon pořád neschválily, a to by mohlo znamenat zásadní problém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buckinghamský palác, londýnské sídlo britských panovníků. Reprezentační prostory paláce jsou veřejnosti přístupné do 7. října 2012.

Buckinghamský palác, londýnské sídlo britských panovníků. Reprezentační prostory paláce jsou veřejnosti přístupné do 7. října 2012. | Foto: Jaroslav Beránek

Zákon o nástupnictví dává ženám stejná práva usednout na královský trůn. Jenže z 15 zemí britského společenství, kde je Alžběta II. hlavou státu, schválily normu zatím pouze 3.

Kdyby se Kate a Williamovi narodila napřed holčička a posléze chlapec, mohlo by podle Daily Telegraphu dojít k zajímavé situaci.

Královské miminko je na cestě, vévodkyně Kate je v porodnici

Číst článek

Ve Velké Británii by sice královnou byla prvorozená dcera vévody a vévodkyně z Cambridge. V některých zemích by se ale panovníkem mohl stát její mladší bratr.

V českých zemích se naposledy slavilo narození prince Rudolfa v roce 1858

Číst článek

Státy, které s přijetím zákona otálejí, už přijel jemně napomenout člen Horní sněmovny, lord Tankerness. Daily Telegraph uvádí, že největší potíže zatím dělá Austrálie, konkrétně její stát Queensland.

Následníci na britský trůn | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme