Některé země zvažují vyzbrojení libyjských povstalců
Odstoupení z funkce libyjského vůdce Muammara Kaddáfího - to je hlavní cíl vojenské intervence v Libyi. Potvrdil to americký prezidenta Barack Obama s tím, že jednotky budou na plukovníka vyvíjet konstantní tlak. Obama v USA čelí kritice, že vojenské operace běží bez jasné perspektivy na konec. Prezident proto v interview pro stanici NBC vysvětlil, proč se pro akci rozhodl. A nevyloučil ani případné vyzbrojení libyjské opozice.
„Kdybychom chtěli poslat do Libye zbraně, pravděpodobně se nám to podaří,“ prohlásil opatrně americký prezident Barack Obama. Na přímou otázku tak nepopřel možnost vyzbrojení libyjské opozice.
Doma v Americe se přitom pohybuje na tenkém ledě. Větší část americké veřejnosti sice zásah v Libyi podporuje, ale pořád si není tak úplně jistá, co má vlastně být jeho výsledkem.
O možném vyzbrojení libyjských povstalců mluvili v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka a spolupracovník ČRo v Británi Milan Kocourek
„Musíme se snažit dosáhnout širší cíl, a tím je Libye, která nepatří diktátorovi, ale Libyjcům,“ vysvětlovala mimo jiné šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.
V americkém Senátu zpovídali zákonodárci vrchního velitele Severoatlantické aliance, generála Jamese Stavridise. Ten potvrzoval, že má-li být cílem odchod Kaddáfího, je to v moci spojeneckých jednotek:
Některé země uvažují o vyzbrojení libyjských povstalců, kteří chtějí svrhnout režim Muammara Kaddáfího. Včerejší konference v Londýně ukázala, že se 4 desítky zemí nemohou shodnout, zda by vyzbrojení libyjských povstalců bylo vůbec legální.
Debata se soustřeďuje na otázku, zda rezoluce rady Bezpečnosti OSN číslo 1973 vyzbrojení povstalců dovoluje, či nedovoluje. Předchozí rezoluce číslo 1970 totiž uvalila zbrojní embargo na dodávky zbraní do Libye.
Britský ministr zahraničí William Hague včera řekl, že zbrojní embargo nutně není překážkou v případě sebeobrany. S tímto názorem podle všeho souhlasí i Američané. Britský ministr obrany Liam Fox v rozhovoru pro BBC ale ještě v neděli večer - tedy den opřed londýnskou konferencí o Libyi - řekl zcela jasně, že Spojené království tento krok neplánuje.
Otázku poněkud komplikuje i postoj Francie. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že jeho země je ochotna s partnery jednat o vyzbrojení povstalců jen na základě nové rezoluce Rady bezpečnosti.
Před chvílí v britské Poslanecké sněmovně byl premiér David Cameron dotázán, jaká je politická linie jeho vlády v této věci. Odpověděl, že situace v Libyi je nejenom komplikovaná, ale neustále se mění a postoupil otázku svému ministru zahraničí.
William Hague ve svém prohlášení shrnul výsledky včerejší londýnské konference a oznámil vyhoštění pěti libyjských diplomatů z velvyslanectví v Londýně, včetně vojenského přidělence. Řekl také, že vyjednávání se spojenci pokračují.
Šándor: Kdo je libyjská opozice?
„Pokud se Západ rozhodne dodat zbraně povstalcům, pak jejich dodání bez toho, aniž by na ně byli dobře vycvičeni a připraveni, což se nedá zvládnout během týdne, a zároveň aniž by měli pevné koordinační vojenské řízení, tak ten úspěch se nemůže dostavit,“ upozornil v této souvislosti ve Světě o jedné Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby.
Za jeden z hlavních problémů přitom považuje to, že není dostatečně zřejmé, kdo vlastně představuje libyjskou opozici a co se od ní dá po případném převzetí moci v Libyi očekávat.