Maďarský kandidát na eurokomisaře neprošel, Francouzovi Bretonovi dali europoslanci zelenou

Francouz Thierry Breton ve čtvrtek získal podporu výborů Evropského parlamentu (EP) a stane se eurokomisařem pro vnitřní trh. Breton během slyšení v EP slíbil, že v souvislosti se svou dosavadní pozicí šéfa velké technologické firmy Atos předejde jakémukoli střetu zájmů. Většině europoslanců ujištění stačilo, ačkoli někteří dávali najevo obavy z možných vazeb na bývalou firmu.

Brusel (Aktualizováno: 19:16 14. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament v Bruselu | Zdroj: Reuters

Breton byl po Sylvii Goulardové, kterou k velké nelibosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona poslanci odmítli schválit v říjnu, dalším Macronovým kandidátem, jenž čelil odporu části Evropského parlamentu. Někdejší francouzský ministr financí a hospodářství poslance už v písemném prohlášení ujistil, že odstoupil z čela společnosti a prodal veškeré akcie v hodnotě desítek milionů eur, které vlastnil.

Francouzská poslankyně za zelené Marie Toussaintová se během dnešního "grilování" Bretona zeptala, jak se chce vyhnout rozhodování o zakázkách pro bývalou firmu, která podniká v řadě oblastí, jež má mít Breton na starosti. Jeho portfolio zahrnuje průmysl, obranu, vesmírné projekty či digitální politiku.

Breton prohlásil, že se nebude účastnit žádných jednání spojených s bývalou společností a že bude dodržovat kodex chování eurokomisaře, který byl podle něj navržen právě pro případy, jako je ten jeho.

Výbor Evropského parlamentu napodruhé schválil kandidáta na eurokomisaře Wojciechowského

Číst článek

„Budu velmi radikální při uplatňování těchto principů,“ snažil se rozptýlit obavy poslankyně, k níž se přidalo několik dalších kolegů. Dodal, že schvalovací procesy v unijních institucích jsou transparentní a že je možné vše kontrolovat. „Všechny akce, kterých se zúčastním, budou zaznamenány,“ podotkl.

Podle české europoslankyně Dity Charanzové jsou jeho praktické zkušenosti z velkého byznysu naopak výhodou. „Je důležité, aby se nová komise neskládala jen z kariérních politiků,“ prohlásila Charanzová, která patří k Bretonově frakci liberálů.

Vedle ní získal Breton podporu dvou nejsilnějších europarlamentních skupin, lidovců a socialistů. Hlasovali pro něj i konzervativci a z významnějších frakcí byli proti pouze zelení.

Maďar dostal červenou

Várhelyi sice získal podporu od nejsilnější lidovecké frakce a dalších pravicových skupin, na potřebnou dvoutřetinovou většinu poslanců výboru to však nestačilo. Socialisté, liberálové a zelení požádali o dodatečné písemné odpovědi.

Pokud jejich obavy o svou nezávislost nerozptýlí, bude jej čekat nové slyšení. Souhlas výboru je podmínkou, aby se stal součástí komise Ursuly von der Leyenové, o níž by mělo hlasovat listopadové plénum EP.

Várhelyi čelil během čtvrtečního téměř tříhodinového „grilování“ v zahraničním výboru opakovaným dotazům týkajícím se Orbána, který má podle řady europoslanců v úmyslu ovlivňovat prostřednictvím Várhelyiho portfolia unijní politiku vůči Turecku či postsovětským zemím.

Várhelyi několikrát zopakoval, že bude pracovat zcela nezávisle, o čemž podle něj svědčí i jeho dřívější působení v Bruselu. Prohlásil, že „nepřipustí ovlivňování“ ze strany jakékoli vlády. Snažil rozptýlit například i obavy z toho, že bude příliš vstřícný k Ankaře.

„Budeme muset přehodnotit naše vztahy s Tureckem,“ řekl. Připustil, že unie bude nadále Ankaru podporovat, aby poskytovala útočiště migrantům směřujícím do Evropy. Případné omezení peněz pro Turecko, po němž volají někteří evropští politici, bude podle něj vyžadovat "opatrný přístup".

Na druhou stranu však Brusel nebude přehlížet problematické jednání turecké vlády například v přístupu k právnímu státu či svobodě médií, dodal.

Evropští lídři v říjnu odsoudili vpád tureckých vojsk do Sýrie, EU však i vzhledem ke společnému partnerství v NATO či migrační dohodě s Ankarou k razantním krokům zatím nesáhla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme