Někteří Francouzi volí svého prezident už nyní, hlavní volební klání začíná v neděli

Většině Francouzů dnes zbývá pouhý den do nedělního prvního kola volby prezidenta, v níž si mohou vybírat z 11 kandidátů. Znamená to pro ně den relativního klidu, protože předvolební kampaň skončila v pátek v noci a politici nesmějí už veřejně vystupovat. Na francouzských zámořských územích se ale hlasuje už dnes, aby se na hlasy voličů z těchto oblastí v Evropě nemuselo čekat.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Hollande již brzy opustí úřad prezidenta. | Zdroj: Reuters

Ve 12:00 SELČ se začne hlasovat na ostrovech Saint-Pierre a Miquelon ležících u Kanady, o hodinu později následuje Francouzská Guyana a po další hodině karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik. Večer středoevropského času dojde i na Francouzskou Polynésii.

Francouzské volby po útoku na Champs-Élysées: rozhodl čtvrtek o vítězi?

Číst článek

Nejde o oblasti příliš lidnaté, takže bývají spíše na okraji zájmu vrcholných politiků. Pro předvolební agitaci si ale čas pro návštěvu těchto exotických oblastí najdou, protože mohou ovlivnit zejména to, kdo se dostane případně na druhé postupové místo do druhého rozhodujícího kola.

Největším letošním favoritem je podle průzkumů veřejného mínění centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová, na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem. Poslední tři politiky od sebe dělí jen několik procentních bodů, což znamená, že každý z nich se může probojovat do druhého kola.

Volby se konají pod vlivem čtvrtečního teroristického útoku v centru Paříže; jeden průzkum už naznačil, že na tom vydělala Le Penová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme