Někteří občané EU budou možná muset Británii opustit, varuje ministr Davis

Někteří občané Evropské unie (EU) možná nebudou moci v Británii po jejím odchodu z bloku zůstat. Uvedl to dnes nový ministr pro otázky brexitu David Davis. Opatření by se mohlo dotknout především lidí, kteří do země přijdou v době, kdy bude jasné, že Británie unii opustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vlajka | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

"Možná budeme muset stanovit pro uznání práva na povolení k trvalému pobytu určité datum," uvedl Davis v rozhovoru pro list The Mail on Sunday.

Británie podle něj chce v jednáních s Bruselem dosáhnout dohody, která bude výhodná jak pro evropské migranty, tak i pro britské občany žijící v Evropské unii.

Davis odmítl spekulace, že po takzvaném brexitu budou muset Spojené království opustit tři miliony občanů zemí evropské sedmadvacítky.

Upozornil ale také na to, že po červnovém referendu země zaznamenala nárůst počtu příchozích obyvatel z Evropy. Vláda by tak mohla stanovit rozhodné datum, po kterém by příchozí už nemohli v Británii trvale zůstat.

Zatím nelze omezit pohyb obyvatel

Snaha omezit imigraci ze zemí Evropské unie byla jedním z hlavních motivů, proč řada Britů v červnovém referendu hlasovala pro odchod z EU. Podle unijních pravidel totiž není možné trvale omezit volný pohyb obyvatel napříč evropskou osmadvacítkou.

Do Británie v posledních letech přicházely tisíce lidí ze střední a východní části EU. Především z Polska, Bulharska či Rumunska, ale i z České republiky či Slovenska.

Nová premiérka Theresa Mayová si vysloužila kritiku za neochotu zaručit občanům EU, že budou moci ve Spojeném království zůstat i po brexitu.

Přístup na trh zřejmě nebude bezplatný

Podle Davise Británie během jednání, které povede s Bruselem, oficiálně požádá o spuštění článku 50 lisabonské smlouvy.

Ten upravuje pravidla odchodu země ze společenství. Británie tak bude moci zůstat součástí jednotného trhu a zároveň se nebude muset podílet na volném pohybu osob.

Řada evropských politiků dala ale v uplynulých týdnech najevo, že taková možnost nepřipadá v úvahu.

Podle Davise se však jen staví na startovací pozice a vše je prý otázkou jednání. "Kdybych vyjednával o koupi vašeho domu či auta, také by moje první nabídka nebyla tou konečnou," řekl ministr.

Podle něj zřejmě ale nebude přístup na jednotný trh bezplatný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme